Възстановяване на ползван данъчен кредит и пр. - лични нужди

09.03.2016, 16:45 4819 6

09.03.2016, 16:45
Публикации: 61 / 2
Извинявам се, ако темата е обсъждана.

Когато имаме ползване на автомобил за лични нужди  лицето следва да възстанови на фирмата върнатия данъчен кредит - Подотчетни лица/4532, както и изписването на изразходеното от него гориво ще е Подотчетни лица/Гориво.

След като данъчната основа се изчислява въз основа на месечната амортизация на автомобила, както и да речем 1/12 от разхода за гуми и пр. трябва ли да се коригира разхода за амортизация и вече отчетения разход за гуми и пр.със сумата определена като данъчна основа за лично ползване? Да се отчете "Друг приход" за вече отчетени разходи и лицето да възстанови на фирмата и тази сума.

Или пък трябва тези суми да се добавят към месечното му възнаграждение?

#1 | 09.03.2016, 20:00
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,

Не знам какво ще кажат останалите колеги, но на мен не ми става ясно каква е ситуацията на конкретното лично ползване.

1. Приемаме, че ползването е възмездно. Тогава лицето плаща наем, отчита си отделно горивото и си го плаща и няма основание това гориво да минава през фирменото счетоводство. Останалото гориво е за дейността, което доказвате с пътна книжка.

2. При безвъзмездно ползване на автомобила от физическо лице за лични нужди за какви приходи, разходи, възстановени от лицето данъчни кредити и други става дума?!? Та чак и възнаграждение на физическото лице?

Приемате някаква база за разпределение или отчитате личното ползване по километри и издавате протокол по чл. 117, който отразявате само в дневник продажби.

Например:
През м.01.2016 г. е закупен за 90 000 лв. без ДДС автомобил 6+1 места и е ползван данъчен кредит в размер на 18 000 лв. Автомобилът  ще се използва за облагаемите доставки, но и за лични нужди от управителя на фирмата. За м.01.2016 г. другите преки разходи за използването на автомобила като горива, паркинг и т.н. са 700 лв. без ДДС, като за начисления ДДС за тези покупки е ползван данъчен кредит.

Пропорционалното използване на автовобила за бизнес и за лични нужди може да се определи като съотношение между изминатите километри за месеца с оглед посоченото в пътния лист на автомобила. Ако за периода общо са изминати 300 км., от които 60 км. за лични цели, то за м.01.2016 г. съответното процентно съотношение е 60:300 или 20 %.
          
Данъчната основа за личното ползване на автомобила през м.01.2016 г. представлява сумата от разходите за изхабяване и другите преки разходи, които се разпределят в процентно съотношение

Разходите за изхабяване, които следва да се включат пропорционално в месечната данъчна основа са:
90 000 лв. х  1  х 20 % = 1500 х 20 %=300 лв.
         60
Преките разходи се разпределят както следва:
700 лв. х 20 %= 140 лв.
Данъчна основа = 300 + 140 = 440 лв.

Данъкът за личното ползване на автомобила става изискуем на 31.01.2016 г. и в 15 дневен срок фирмата следва да издаде протокол по чл.117 ЗДДС, с който да начисли 20 % ДДС върху данъчна основа от 440 лв., т.е. 88 лв.
#2 | 10.03.2016, 09:13
Публикации: 1705 / 207
Четейки Осчетоводяване на данък “уикенд”, където се споменава за корекция на данъчния амортизационен план, започвам да се замислям все повече за един договор за наем на МПС.
Мисля на всички стана ясно как да се осчетоводят протоколите по чл.117, но все още има неясности за ефектите по реда на ЗКПО и ЗДДФЛ.
#3 | 10.03.2016, 11:16
Публикации: 561 / 9
Пълна каша ми е, собствениците не им се декларира, пък после "както прецениш най-добре", как да преценя, като не ми е ясно.
#4 | 10.03.2016, 11:27
Публикации: 35 / 1
Аз също съм се насочила към сключване на договор за наем на МПС. Проблемът ми е цената. Собственикът и фирмата са свързани лица и наемът трябва да е пазарен. Имаше едно становище на Л.Панева за амортизации+застраховки, данък МПС+печалба, но ако пък автомобилът е напълно амортизиран? Цените на рент а кар са ужасно високи, а и за нови автомобили. Освен това дали договор за наем на МПС може да се сключи само за няколко дни в месеца?
#5 | 10.03.2016, 11:39
Публикации: 35 / 1
А дали е допустимо да се определи наемна цена на изминат км? Примерно рент а кар имат цена на пробег над определен лимит 0.03 евроцента/км. 
#6 | 10.03.2016, 12:05
Публикации: 61 / 2
Здравейте,

Не знам какво ще кажат останалите колеги, но на мен не ми става ясно каква е ситуацията на конкретното лично ползване.

1. Приемаме, че ползването е възмездно. Тогава лицето плаща наем, отчита си отделно горивото и си го плаща и няма основание това гориво да минава през фирменото счетоводство. Останалото гориво е за дейността, което доказвате с пътна книжка.

2. При безвъзмездно ползване на автомобила от физическо лице за лични нужди за какви приходи, разходи, възстановени от лицето данъчни кредити и други става дума?!? Та чак и възнаграждение на физическото лице?

Приемате някаква база за разпределение или отчитате личното ползване по километри и издавате протокол по чл. 117, който отразявате само в дневник продажби.

Например:
През м.01.2016 г. е закупен за 90 000 лв. без ДДС автомобил 6+1 места и е ползван данъчен кредит в размер на 18 000 лв. Автомобилът  ще се използва за облагаемите доставки, но и за лични нужди от управителя на фирмата. За м.01.2016 г. другите преки разходи за използването на автомобила като горива, паркинг и т.н. са 700 лв. без ДДС, като за начисления ДДС за тези покупки е ползван данъчен кредит.

Пропорционалното използване на автовобила за бизнес и за лични нужди може да се определи като съотношение между изминатите километри за месеца с оглед посоченото в пътния лист на автомобила. Ако за периода общо са изминати 300 км., от които 60 км. за лични цели, то за м.01.2016 г. съответното процентно съотношение е 60:300 или 20 %.
          
Данъчната основа за личното ползване на автомобила през м.01.2016 г. представлява сумата от разходите за изхабяване и другите преки разходи, които се разпределят в процентно съотношение

Разходите за изхабяване, които следва да се включат пропорционално в месечната данъчна основа са:
90 000 лв. х  1  х 20 % = 1500 х 20 %=300 лв.
         60
Преките разходи се разпределят както следва:
700 лв. х 20 %= 140 лв.
Данъчна основа = 300 + 140 = 440 лв.

Данъкът за личното ползване на автомобила става изискуем на 31.01.2016 г. и в 15 дневен срок фирмата следва да издаде протокол по чл.117 ЗДДС, с който да начисли 20 % ДДС върху данъчна основа от 440 лв., т.е. 88 лв.

Много благодаря за включването!
Не съм го обяснила много добре, за което се извинявам. В този случай за всяко заредено количество гориво собственика си е взимал фактура на името на фирмата. Засякъл си е километража и заяви колко километра е изминал за лични нужди. На баз ана всички изминати километри за месеца определих процента. Изчислих си данъчната основа и определих ддс-то. Сега чуденето ми е за осчетоводямаването на това ддс и горивото, което е закупенот на името на фирмата, но реално не е фирмен разход.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група