Амортизация на автомобил

12.03.2016, 16:29 5233 4

12.03.2016, 16:29
Публикации: 49 / 0
Здравейте,

строителна фирма през изминалата година не е имала дейност, а само в чужбина. Управителя на фирмата има автомобил, който се води фирмен. Не е взимал фактури за гориво и съответно няма разход. Какво правя с амортизацията. Трябва ли да преустановя начисляването й?
#1 | 12.03.2016, 16:43
Публикации: 6403 / 1129
Данъчната амортизация се преустановява 12 месеца, след като актива е престанал да се ползва в икономическата дейност:
Скрит текст :
#2 | 12.03.2016, 16:48
Публикации: 49 / 0
Благодаря за отговора!
Имам и още един въпрос: като ДМА се води и един автомобил, който само, че е откраднат. Има бележка от МВР, че е прекратено издирването му, но управителя все още не е го е отписал в КАТ. С него какво правя, не само като амортизации, а и като остатъчна стойност?
#3 | 12.03.2016, 17:14
Публикации: 6403 / 1129
Ще го отпишете като други разходи или където сте възприели да отнасяте разходите поради липси и брак, но те няма да са данъчно признат разход, защото кражбата не е непреодолима сила по смисъла на търговското и данъчното законодателство, колкото и иронично да звучи:
Скрит текст :
Освен това, ако не са изминали пет години от придобиването на автомобила и сте ползвали ДК при придобиването му, трябва да направите корекция по чл. 79, на основание текста на ал. 3:
(
Скрит текст :
като прилагате формулата от ал.6:
Скрит текст :
На всичкото отгоре и този разход за ДДС е данъчно непризнат.
Скрит текст :
Надявам се с горното да съм Ви убедила, че не е икономически оправдано да отписвате откраднатия автомобил. Полицията не го търси, ама кой знае? Може пък да храните надежда да се намери?! Аз така таих надежди до последно при подобен случай до отписване от амортизационния план. :smile1:
#4 | 12.03.2016, 17:35
Публикации: 49 / 0
Ако съм разбрала правилно, да продължавам да си го амортизирам :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група