Осигуряване на лице задържано зад граница работещо на трудов договор

12.12.2011, 15:39 12020 11

12.12.2011, 15:39
Публикации: 5 / 0
Може ли да кажете какво се прави в случай, в който работникът е задържан в чужбина .Може ли да продължава лицето да се осигурява, трудовият му стаж прекъсва ли се за периода, в който е бил задържан?
#1 | 12.12.2011, 15:40
Публикации: 3145 / 253
А кой го прати там и в какъв смисъл задържано?
#2 | 12.12.2011, 16:02
Публикации: 5 / 0
Задържан е в Турция от митническите власти. За сега е в следствен арест.
#3 | 12.12.2011, 17:22
Публикации: 3145 / 253
Вие го изпратихте там в командировка ли?
#4 | 04.01.2012, 10:28
Публикации: 5 / 0
Ако съпругът ми беше някой известен спортист, сигурно щяхте да ми обърнете внимание. Не предполагах, че темата ще е повод да се подигравате. Мислех ви за сериозен сайт, но явно няма да препоръчам на никой да го ползва. Благодаря за отделеното Ви ценно време!
#5 | 04.01.2012, 10:48
Публикации: 3145 / 253
Къде видяхте подигравки? Просто за изясняване на случая трябваше да отговорите на въпросите, които са Ви зададени. Аз не виждам никъде подигравка тук.
#6 | 04.01.2012, 12:52
МамаБожка
ayka
точно защото искаме да ви обърнем внимание колежката ви задава тези въпроси.. за да ви се отговори правилно трябва да се изясни кой го е пратил, защо го е пратил и пр.
#7 | 04.01.2012, 13:25
Публикации: 5 / 0
"Вие го изпратихте там в командировка ли?" - Аз съм съпругата на задържания, и този въпрос ми звучи подигравателно и двусмислено за човек задържан в чужда страна. Изпратен е за стока  в Турция от фирмата, в която работи. Не виждам това какво променя. Има много български граждани в затворите в чужбина и моят мъж не е единичен случай, при него има поне още 10 българи поставени в такава ситуация. Затова когато задавате въпроси може да сте толкова лаконични. Хората изпаднали в такава ситуация са по-чувствитени. Достатъчно ни е, че държавата липсва.
#8 | 04.01.2012, 13:57
Публикации: 3145 / 253
Г-жо, ние тук не сме врачки, за да знаем, че Вие сте съпругата му. Щом е в командировка от фирмата и е задържан, заради служебните му задължения, осигуряването му по трудовият договор трябва да продължи. Но ако вината за задържането му е негова и няма нищо общо със служебните му задължения, то тогава би трябвало да го водят самоотлъчка до изясняване на случая и това води до прекъсване в осигуряването.
#9 | 04.01.2012, 14:09
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Здравейте,

Първият Ви пост “Може ли да кажете какво се прави в случай, в който работникът е задържан в чужбина. Може ли да продължава лицето да се осигурява, трудовият му стаж прекъсва ли се за периода, в който е бил задържан?” по-скоро изглежда, като питане от гледна точка на работодател, а не от гледна точка на съпругата. Затова колежката пита дали сте го командировали в чужбина - в този момент кой да предположи, че Вие сте съпругата на задържания.

Съветът ми е да намерите адвокат, който да го защитава и представлява пред съответните чужди власти. Този форум е счетоводен. Относно въпросите свързани с осигуряването и стажа (които ще са най-малкия му проблем) също не може да се отговори без данни за неговия трудов и осигурителен статус към момента.

В последния си пост пишете така: “Изпратен е за стока в Турция от фирмата, в която работи. Не виждам това какво променя.”  - Много неща се променят относно въпросите за стажа и осигуряването (за които ние можем да сме полезни) в зависимост от това той на трудов договор ли е през фирмата, има ли заповед за командировка все пак и до сега как се осигурява, че питате за продължаване (да не би да е като самоосигуряващо се лице). Принципно, ако е на трудов договор работодателят трябва да му мисли. Въобще много са въпросите, но ако питаме ще вземе да се обидите.

Това е от този сайт. Дано помогне: http://www.mfa.bg/bg/pages/view/1639

Какво могат да направят за Вас консулските служители в българските дипломатически мисии /посолства и консулски представителства/ зад граница:
- да уведомят близките Ви в случай на арест, да съдействат те да Ви посетят в затвора, да гарантират същото отношение към Вас, както към гражданите на приемащата страна;
#10 | 04.01.2012, 14:46
Публикации: 5 / 0
Благодаря за отделеното Ви ценно време, явно и вие не знете и затова нападате. А за дипломацията ни зад граница няма да коментирам, дано не Ви се налага да искате помощ от тях. Сайта го знам. Но и те милите консули нямали никакви права - видя ли ти дипломатическо лице без никаква тежест , като представители на Българската държава. Мислех че при Вас ще намеря отговор, но явно не става - играете го обидени.  Ползотворна година и когато дойде една такава тема, моля бъдете по подготвени. Вас ви има благодарение на всички нас, които питаме. С мен и без мен знам, че работата Ви ще върви все с тези изтъркани от писане теми.
#11 | 04.01.2012, 15:33
Публикации: 629 / 129
Модератор
ayka, беше Ви отговорено абсолютно добронамерено няколко пъти от безспорни специалисти в областта на трудовото и осигурителното право. Никой не Ви напада, дори получихте допълнителни насоки, за да се справите със ситуацията.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група