Закупен автомобил по чл.143 от ЗДДС

12.04.2016, 10:53 18419 23
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

12.04.2016, 10:53
Публикации: 85 / 3
Здравейте колеги, моля за съдействие че нещо много се обърках;
Фирмата ни купува от дилър на автомобили втора употреба лек автомобил, да поясня че не се занимаваме с търговия на автомобили втора употреба. Издадена ми е фактура без начислено ДДС на основание чл.143 от ЗДДС. Сега трябва да я осчетоводя и няма да ползвам ДК, но не съм сигурна точно как? Същевременно имам клиент за тази кола и при продажбата мога ли да приложа режима на облагане по чл. 143 от ЗДДС, т.е. да се облажи само маржа, правилно ли е при положение , че не съм регистриран дилър на стоки втора употреба. Много ви благодаря предварително.
#1 | 12.04.2016, 14:19
Публикации: 1 / 0
Не, не можете.
#2 | 12.04.2016, 21:59
Публикации: 6310 / 1021
Приложете чл. 50 вр. чл. 70:

Доставка на стоки или услуги, за която не е ползван данъчен кредит
Чл. 50. (1) (Предишен текст на чл. 50 - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Освободена е доставката на стоки или услуги:
1. които са използвани изцяло за извършването на освободени доставки и на това основание не е било упражнено правото на приспадане на данъчен кредит по отношение на начисления данък при тяхното производство, придобиване или внос;
2. при производството, придобиването или вноса на които не е било налице право на приспадане на данъчен кредит на основание чл. 70.
#3 | 13.04.2016, 10:51
Публикации: 85 / 3
Благодаря, може би това е правилното при продажбата от моя страна да не начислявам ддс на основание чл.50 ал.2 от ЗДДС, а по отношение на облагане на маржа трябва да съм регистрирано като дилър лице. т.е не мога да приложа чл 143 от ЗДДС.
#4 | 21.04.2016, 09:56
Публикации: 15 / 2
Здравейте,
аз имам подобно запитване и много ще ви бъда благодарна за съдействие.
През 2009г кооперацията, в която работя са закупили микробус втора употреба, за който не са ползвали данъчен кредит. Сега искаме да продадем въпросния микробус, и не ми е ясно дали трябва да внесем данък ДДС при продажбата след като не е ползван такъв при покупката? Много ви благодаря предварително за отговора.
Успешен ден!
#5 | 21.04.2016, 10:32
Публикации: 6310 / 1021
Здравейте, zlatito811,
Продайте без данък на основание чл. 50, ал. 1, т. 2 от ЗДДС.
#6 | 21.04.2016, 11:14
Публикации: 15 / 2
Много ви благодаря за отговора.
Хубав ден!
#7 | 16.10.2017, 14:56
Публикации: 36 / 1
Здравейте, zlatito811,
Продайте без данък на основание чл. 50, ал. 1, т. 2 от ЗДДС.

Не мисля,че толкова смело може да се използва този член при препродадени коли закупени от дилъри, дори и да става въпрос за лек автомобил то в самата фактура няма включено ддс, за да говорим за неначисляване при последваща продажба. Според мен не сте права.Трябва да бъде обложена доставката по общия ред.
#8 | 16.10.2017, 15:09
Публикации: 36 / 1
Колеги , някой ако има мнение по въпроса ще се радвам да чуя и други мнения - как и при какви обстоятелства може фирма, която е закупила от дилър на мпс в България - /било то товарно или леко/ с ф-ра без начислено ддс съгл чл.143 от ЗДДС , после да я продаде БЕЗ да начисли ДДС съглсно чл.50.ал.1,т.2 ЗДДС .
#9 | 16.10.2017, 15:24
Публикации: 6310 / 1021
Не мисля,че толкова смело може да се използва този член при препродадени коли закупени от дилъри, дори и да става въпрос за лек автомобил то в самата фактура няма включено ддс, за да говорим за неначисляване при последваща продажба. Според мен не сте права.Трябва да бъде обложена доставката по общия ред.
Какво не Ви харесва в текста "Освободена е доставката на стоки или услуги...
при производството, придобиването или вноса на които не е било налице право на приспадане на данъчен кредит на основание чл. 70." ?! :smile1:
Чл. 70. (1) Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато:
...................
4. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) е придобит или внесен мотоциклет или лек автомобил;"
#10 | 16.10.2017, 15:34
Публикации: 36 / 1
Вторият случай не беше за лек автомобил.
#11 | 16.10.2017, 15:45
Публикации: 36 / 1
Какво не Ви харесва в текста "Освободена е доставката на стоки или услуги...
при производството, придобиването или вноса на които не е било налице право на приспадане на данъчен кредит на основание чл. 70." ?! :smile1:
Чл. 70. (1) Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато:
...................
4. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) е придобит или внесен мотоциклет или лек автомобил;"

За това условие според мен не се отнася за лек автомобил закупен от дилър по чл.143 а за случай, в които е имало начислен и неизползван дк. Примера , който са посочили по ми изглежда като все едно е закупен от фл или фирма нерег по зддс, затова мисля и в двата случая трябва да се начисли ддс при последваща доставка.

#12 | 16.10.2017, 18:34
Публикации: 6310 / 1021
Разбирам Ви, защото има неясноти в ЗДДС.
Както винаги, в такива случаи се опираме на тълкувания на МФ или НАП.
Ето извадка от едно подобно:
Скрит текст :
#13 | 16.10.2017, 20:33
Публикации: 36 / 1
Да за този казус е така, съгласен съм, но тогава си плащаш ддс-то на лекия автомобил внос, после продаваш без ддс. Не знам обаче дали, когато е закупен от автокъща в БГ по специален режим на маржа и няма включено ддс - после може да продадеш без ддс съгл.чл.50/вр70 казусите са различни.
 
По-интересно ми е казус, при който има лекотоварен автомобил/микробус/бус/ както беше и другия случай и съответно е закупен от дилър няма включен ддс съгл.чл.143 и последващата му продажба като актив.
Колеги как бихте постъпили при тези два варианта, за воп имаме прикачено становище благодарение на irenabrili. 
#14 | 16.10.2017, 20:40
Публикации: 9365 / 1591
Тука има цитиран отговор на МФ по повод запитване по аналогичен въпрос :

http://www.odit.info/?s=6&i=126235&f=201http://balans.bg/8207-dds-pri-prodajba-na-avtomobil/


и още :
http://balans.bg/8207-dds-pri-prodajba-na-avtomobil/

#15 | 16.10.2017, 20:46
Публикации: 36 / 1
Не ми отваря първият линк. А и може ако тук някой знае нещо повече и може да внесе яснота нека го направи, няма смисъл да четем други форуми, не сме малко народ :)
#16 | 16.10.2017, 20:49
Публикации: 36 / 1
Да,видях, някой е цитирал това което търся, но го няма самият документ от МФ.
#17 | 16.10.2017, 20:49
Публикации: 9365 / 1591
Не ми отваря първият линк. А и може ако тук някой знае нещо повече и може да внесе яснота нека го направи, няма смисъл да четем други форуми, не сме малко народ :)
Този отговор на МФ исках да Ви посоча. :smile1:

"цитат от писмо от министерството на финансите във връзка с мое запитване по същият въпрос:
 "в случаите, когато лекият автомобил е придобит от физ. лице, от фирма нерегист. по ЗДДС или от дилър на стоки втора употреба, който е приложил при доставката спец. ред на облагане на маржа на цената, разпоредбата на чл.50 от ЗДДС не е приложима по отношение на последваща доставка на лекия автомобил. Предвид това, когато се извършва последваща доставка, същата е облагаема доставка и се дължи ДДС 20%. Дан. основа в този случай се определя по чл.26 от ЗДДС. Ако доставката е между свързани лица, съгл.чл.27 ал.3 от ЗДДС дан основа на доставката ще е пазарната цена."
#18 | 16.10.2017, 20:51
Публикации: 36 / 1
Да, това всъщност подкрепя и моята теза, по съответните казуси/малко по различни от тези които са в отговор от ирена/ . но не по-малко интересни :) ,защото бих казал,че повечето автомобили които фирмите купуват от автокъщи по чл.143 определено не са леки по смисъла на зддс.
#19 | 17.10.2017, 09:52
Публикации: 9365 / 1591
Да, това всъщност подкрепя и моята теза,

Божан,

ако разгледаме чл.50 ЗДДС и по-точно т.2 от него , а именно :
" 2. при производството, придобиването или вноса на които не е било налице право на приспадане на данъчен кредит на основание чл. 70." е недвусмислено указано, че става дума за данъчен кредит в смисъл на начислено по фактура ДДС, което нямаме право да ползваме поради причини, изброени в чл.70 ЗДДС .

" Чл. 70.
Скрит текст :

С една дума споделям твоето мнение, че можем да се позовем на чл.50 само, ако при покупката сме имали начислено ДДС , но не сме го ползвали като данъчен кредит на едно от основанията в чл.70. Ако тези условия не са изпълнени при последваща продажба следва да се начисли ДДС. Така мисля. :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове