Мераци за вписване в трудови книжки...

07.06.2016, 13:12 6649 12

07.06.2016, 13:12
Публикации: 1187 / 228
Скъпи колежки и колеги, искам да ви попитам, срещал ли е някой в някакъв нормативен акт, указание на НОИ или съдебна практика изискване в трудовата книжка да се прави вписване "Осигурителният стаж НЕ е равен на зачетения трудов (служебен) стаж."? В чл. 40, ал. 4 от Наредба за пенсиите и осигурителния стаж е казано:
"За времето след 31 декември 2002 г., ако продължителността на осигурителния стаж за лицата, работещи по трудово или по служебно правоотношение, е равна на продължителността на трудовия или на служебния стаж, в трудовата или в служебната книжка при прекратяване на правоотношението се вписва от осигурителя следният текст: "Осигурителният стаж е равен на зачетения трудов (служебен) стаж." Ако в трудовата или в служебната книжка не е направено посоченото вписване, осигурителният стаж се установява с документ по образец, утвърден от управителя на Националния осигурителен институт, издаден от осигурителя."(или УП-3 по нашенски).
Питам, тъй като периодично имам пререкания със служители в разни НОИ-та, проявяващи такива щения, поради отказа ми да правя подобни вписвания в трудови книжки, каквито и никога не съм правил от 2003г, от когато датира изискването. Днес пак имах един подобен спор с една особено словоохотлива дама, на която казах, че не само няма да направя подобно допълнение, ами и няма да издам УП-3, позовавайки се на нескорошните промени в КСО, пък да видим дали ще стане нещо(освен, че ще притесняват човека, представил документите си в НОИ, който в крайна сметка обаче не е виновен, че по някаква причина някой не желае да ползва електронния регистър на осигурените лица, да чете и прилага на практика нормативната уредба, касаеща тези аспекти)...
Благодаря.
#1 | 07.06.2016, 13:19
Публикации: 4367 / 719
Аз не съм срещал подобни написани неща.
#2 | 07.06.2016, 14:24
Публикации: 2966 / 392
И аз не го пиша това.
#3 | 07.06.2016, 14:49
Публикации: 5497 / 371
НПОС

чл. 40 (4) (Нова - ДВ, бр. 19 от 2003 г., в сила от 01.01.2003 г.) За времето след 31 декември 2002 г., ако продължителността на осигурителния стаж за лицата, работещи по трудово или по служебно правоотношение, е равна на продължителността на трудовия или на служебния стаж, в трудовата или в служебната книжка при прекратяване на правоотношението се вписва от осигурителя следният текст: "Осигурителният стаж е равен на зачетения трудов (служебен) стаж." Ако в трудовата или в служебната книжка не е направено посоченото вписване, осигурителният стаж се установява с документ по образец, утвърден от управителя на Националния осигурителен институт, издаден от осигурителя.

И още
 Особености при попълване на трудовите книжки от работодателя
 Снежана Христова, юрист
Вписване на равенство между трудов осигурителен стаж
Изискването за това вписване се съдържа в чл.40, ал.4 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж и въпреки, че в Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж няма такава разпоредба, вписването се прави, когато има основания за това. Текстът, който се вписва, е:’’Трудовият стаж е равен на осигурителния“.Преди приключване на трудова книжка длъжностните лица, отговорни за попълването й, следва прецизно да установят дали трудовият и осигурителният стаж се покриват. В случай че те не са равни, в трудовата книжка се вписва само трудовият стаж.Когато трудовият и осигурителният стаж не се покриват, този факт не се отбелязва в трудовата книжка. Вписвания от рода на ‘’Трудовият стаж не е равен на осигурителния“ са недопустими.
Когато двата вида стаж са различни, периодите, които се зачитат за осигурителен стаж,се установяват с удостоверение обр. УП-3.
#4 | 07.06.2016, 14:50
Публикации: 43 / 2
Аз пиша само когато  "Осигурителният стаж е равен на зачетения трудов (служебен) стаж". Така и трябва, убедена съм. Обаче неведнъж съм срещала и такива записвания  "Осигурителният стаж не е равен на зачетения трудов (служебен) стаж".  А какво имате предвид "позовавайки се на нескорошните промени в КСО" , вече не издавате УП-3 ли?
#5 | 07.06.2016, 14:52
Публикации: 2966 / 392
Вече се издава при изрично поискване от лицето
#6 | 07.06.2016, 15:06
Публикации: 101 / 5
А, когато лицето е на 4 -часов работен ден, не се ли издава задължително УП 3 при напускане. Именно заради осигурителния стаж. Защото трудовият стаж вписан в книжката не е равен на осигурителния. Аз издавам задължително УП 3. Мисля, че само УП 2 не е задължително, а само при поискване
#7 | 07.06.2016, 15:07
Публикации: 632 / 23
А, когато лицето е на 4 -часов работен ден, не се ли издава задължително УП 3 при напускане. Именно заради осигурителния стаж. Защото трудовият стаж вписан в книжката не е равен на осигурителния. Аз издавам задължително УП 3. Мисля, че само УП 2 не е задължително, а само при поискване

Нали има персонален регистър и промяна в КСО.
#8 | 07.06.2016, 15:08
Публикации: 2966 / 392
И двете не са. Нали затова има ПР. Аман от писане на сто документа и преповтаряне на една и съща информация за целите на бумащината.
#9 | 07.06.2016, 15:17
Публикации: 101 / 5
Обаче, ако ми поискат, не мога да им откажа, нали?!
#10 | 07.06.2016, 15:17
Публикации: 1187 / 228
Значи, действително с нормативните промени подобна задължение отпада, но при искане от страна на работниците аз издавам подобни документи(без вписването, което коментирахме). По-възрастните хора(не, че аз съм съвсем първа младост) имат по-различни виждания и понякога подобни неща им се виждат абстрактни без съответно материално изражение. Казвам го, без да влагам някакъв негативен смисъл - с цялото ми уважение към тях. За собственото им спокойствие издавам подобни документи при настояване - по-лесно ми е да ги пусна, вместо да се надхващаме и обясняваме и в крайна сметка те да останат с впечатление, че в цялата работа има нещо нередно и ги ощетявам по някакъв начин.
#11 | 07.06.2016, 15:29
Публикации: 2966 / 392
Особено някой набор 90ти като ми ги поиска и се смея от сърце :) Те половината не си знаят къде да им трудовите книжки като започват, ама УПтата да им се издадат им е много важно.
#12 | 07.06.2016, 15:39
Публикации: 1187 / 228
И помнят много - но избирателно. Аз така наскоро писах на една бабка 43 набор документи, и я успокоих шеговито, че ще й издам всякакви УП-та - 2, 3 4, 5... Тя дойде да си ги вземе по някое време и пита с очакване "Ами УП-4 и 5  къде са?"... Пак колизия, че се е помайтапил човек...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група