Прехвърляне на майчинство в друга фирма

07.06.2016, 18:04 10298 14

07.06.2016, 18:04
Публикации: 7 / 0

Здравейте,имам въпроси по следния казус:
В отпуск съм за отглеждане на дете от 135 до 410 дни до 19.04.16 г.
Подписала съм всички необходими документи на счетоводителката за майчинство до 2рата година,но към днешна дата 07.06.16 все още не са внесени в НОИ необходимите документи.От съответната фирма постоянно измислят различни оправдания това да не се случи.Притеснява ме факта,че може да прекратят дейност или да ме освободят преди да са подадени.Какво се случва в такъв случай?
Може ли да започна на ТД в друга фирма и по какъв ред и член може да ме освободи първият ми работодател , за да отработя няколко дни в новата и имам ли право тогава да подам документи за майчинство до 2г./ако е ДА - ще ми бъде ли изплатено старото обезщетение от 20.04.16/?
Дано съм се обосновила правилно!
Благодаря!
#1 | 08.06.2016, 09:16
Публикации: 3326 / 256
Работодателят трябва да ги представи в НОИ до 10то число на месеца, следващ този през който сте представили необходимите документи.
Какви са оправданията,които си измислят?
Не може да Ви прекратят без предизвестие, за което им трябва разрешение от ИТ, след като попадате под закрила на майка до 3 годишна възраст. Интересно е какво са декларирали с Декларация обр.1 за месец 04.2016г.
Ако искате да продължите в друга фирма, подавате си молба за прекратяване по взаимно съгласие. Започвате в новата фирма, отработвате 1 ден и новия работодател подава необходимите документи от следващия ден. Обезщетението от 20.04.2016 до деня на напускане няма да бъде платено, докато стария работодател не подаде документите.
Ако имате ПИК от НАП може да видите каква информация са Ви подали за месец април. Ако целия месец се водите в обезщетение не виждам логика, документите да не са представени в НОИ.
#2 | 08.06.2016, 09:21
Публикации: 1187 / 228
И ако сменяте работодателите в посочения случай, трябва да се подаде и декларация за промяна в обстоятелства, в която да се посочи, че прекратявате трудовите си правоотношения със стария работодател и да се приложи копие примерно от заповед за прекратяване на трудовото правоотношение. Тя се подава в тридневен срок от настъпване на съответното обстоятелство.
#3 | 08.06.2016, 09:26
Публикации: 3326 / 256
И ако сменяте работодателите в посочения случай, трябва да си подадете и декларация за промяна в обстоятелства, в която да посочите, че прекратявате трудовите си правоотношения със стария работодател, като приложите копие примерно от заповед за прекратяване на трудовото правоотношение. Тя се подава в тридневен срок от настъпване на съответното обстоятелство.

Това се прави в случай, че стария работодател е представил документи за гледане на дете. След като не са подадени, няма какво да декларира за промяна.
А ако са я подали което майката твърди, че не са направили, то ще трябва да подаде промяна, като тя ще е по новия ред след като попълни прил.7 част II
#4 | 08.06.2016, 09:31
Публикации: 6680 / 661
Според мен не трябва да предприемате такава стъпка - прекратяване на договора. Първо се опитайте да се разберете с добро. Ако не стане подайте една жалба в НОИ.
#5 | 08.06.2016, 09:52
Публикации: 7 / 0
Работодателят трябва да ги представи в НОИ до 10то число на месеца, следващ този през който сте представили необходимите документи.
Какви са оправданията,които си измислят?
Не може да Ви прекратят без предизвестие, за което им трябва разрешение от ИТ, след като попадате под закрила на майка до 3 годишна възраст. Интересно е какво са декларирали с Декларация обр.1 за месец 04.2016г.
Ако искате да продължите в друга фирма, подавате си молба за прекратяване по взаимно съгласие. Започвате в новата фирма, отработвате 1 ден и новия работодател подава необходимите документи от следващия ден. Обезщетението от 20.04.2016 до деня на напускане няма да бъде платено, докато стария работодател не подаде документите.
Ако имате ПИК от НАП може да видите каква информация са Ви подали за месец април. Ако целия месец се водите в обезщетение не виждам логика, документите да не са представени в НОИ.
Документите съм подписала на 06.05.16 г. и счетоводителката твърди,че са подадени по ел. път,но в НОИ не са получили нищо!След повторно мое обаждане към нея преди седмица,последваха редица изрази,като този ,че не тя зависи от мен ,а аз от тях/като фирма/,когато имала време,ще отиде до НОИ лично!При проверка в НАП излиза,че за месец април не са ми платени здравните осигуровки,освен това за 2015 г липсват осигуровки за 5 месеца от работодателя!
#6 | 08.06.2016, 09:54
Публикации: 7 / 0
Според мен не трябва да предприемате такава стъпка - прекратяване на договора. Първо се опитайте да се разберете с добро. Ако не стане подайте една жалба в НОИ.
Опитвам се за запазя самообладание,но обмислям и тази стъпка с преместването
#7 | 08.06.2016, 09:59
Публикации: 3326 / 256
Документите съм подписала на 06.05.16 г. и счетоводителката твърди,че са подадени по ел. път,но в НОИ не са получили нищо!След повторно мое обаждане към нея преди седмица,последваха редица изрази,като този ,че не тя зависи от мен ,а аз от тях/като фирма/,когато имала време,ще отиде до НОИ лично!При проверка в НАП излиза,че за месец април не са ми платени здравните осигуровки,освен това за 2015 г липсват осигуровки за 5 месеца от работодателя!

Това, че здравните не са платени, не означава, че не е подадена информация към НАП. Отидете в НАП и си издайте ПИК и ще може да видите какво има подадено. След като твърдят, че са подадени по ел. път на момента се разбира дали е прието или не. Отидете в НОИ и подайте жалба, както казва marpan_64
#8 | 08.06.2016, 10:14
Публикации: 7 / 0
Това, че здравните не са платени, не означава, че не е подадена информация към НАП. Отидете в НАП и си издайте ПИК и ще може да видите какво има подадено. След като твърдят, че са подадени по ел. път на момента се разбира дали е прието или не. Отидете в НОИ и подайте жалба, както казва marpan_64
Имам ПИК към НАП,бихте ли казали къде мога да проверя,благодаря Ви!
#9 | 08.06.2016, 10:30
Публикации: 3326 / 256
Имам ПИК към НАП,бихте ли казали къде мога да проверя,благодаря Ви!

Справка за осигурителния доход. намира се в раздел Предоставяне на данъчна и осигурителна информация
Избирате период, за който искате да проверите и ще излезе. Вижте дали имате подадено за 04.2016
#10 | 08.06.2016, 10:39
Публикации: 7 / 0
Справка за осигурителния доход. намира се в раздел Предоставяне на данъчна и осигурителна информация
Избирате период, за който искате да проверите и ще излезе. Вижте дали имате подадено за 04.2016
Не,нямам подадено за 04.16
#11 | 08.06.2016, 10:49
Публикации: 3326 / 256
Кога имате последно подадено от тях?
За 04.2016 са в нарушение. Срока за подаване беше до 25.05.2016г.
Вижте Справката за актуално състояние на трудовите договори. Там ще видите дали се водите още на работа.
#12 | 08.06.2016, 10:56
Публикации: 7 / 0
Кога имате последно подадено от тях?
За 04.2016 са в нарушение. Срока за подаване беше до 25.05.2016г.
Вижте Справката за актуално състояние на трудовите договори. Там ще видите дали се водите още на работа.
Няма данни/дата/ за прекратен договор!
Последно подадено за 03.16
#13 | 08.06.2016, 11:09
Публикации: 3326 / 256
Няма данни/дата/ за прекратен договор!
Последно подадено за 03.16

Щом още се водите на работа и нямате подадена информация в срок. Може да говорите с тях и ако не стане по добрия начин, спокойно може да подадете жалба.
#14 | 08.06.2016, 11:12
Публикации: 7 / 0
Щом още се водите на работа и нямате подадена информация в срок. Може да говорите с тях и ако не стане по добрия начин, спокойно може да подадете жалба.
Изключително съм Ви благодарна за изслушването и добрия компетентен разговор!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група