Финансиране по м.6.1 Стартова помощ /Млад фермер

11.07.2016, 11:52 3306 4

11.07.2016, 11:52
Публикации: 25 / 0
Здравейте, ЗП е ЕООД. За разлика от другите мярки по ПРСР тук говорим за 100% финансиране на активи. По принцип ще се радвам , който се занимава със същата мярка да сподели опит как отразява прихода от финансирането. Имам няколко въпроса:
1. Признаваме прихода при начисляване на аморт. Счетоводната и данъчната са еднакви?-понеже нямаме самоучастие-Така ли трябва да бъде?
2. В моя случай размера на финансирането е по-голям, от размера на инвестицията в ДМА. Как да призная останалата част от финансирането?
Благодаря предварително!
#1 | 12.07.2016, 10:50
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
1. При сто процента финансиране на ДМА няма да го завеждате в ДАП и да начислявате данъчна амортизация, защото съгласно ЗКПО:
"Чл. 53. (1) Данъчната амортизируема стойност е историческата цена на актива, намалена с включените в нея начислени провизии и дарения, свързани с актива.". А счетоводно ще признавате на приход, годишната начислена счетоводна амортизация.
2. Доколкото съм се сблъсквала с финансирания, не съм имала случай да бъде оставена "за каквото там искате" неусвоената част. Или трябва да я върнете по договор, или да я преориентират пак към бенефициента за други цели :smile1:
#2 | 13.07.2016, 14:09
Публикации: 25 / 0
Благодаря за отговора по първия въпрос.
А що се отнася до размера на инвестицията-да, така е както съм писала. До 2014г т.е. стария програмен период са искали 100% документиране на усвоявянето на инвестицията/фактури/, като инвестицията не бива да бъде по-малка от финансирането.  В новата ПРСР 2014-2015 правилата са променени. Следи се изпълнението на Бизнес плана, планираното увеличение на стопанството. Разбира се и ивестициите в ДМА, но тук нямаме задължение да се съобразим с цени, дори е разрешено да се закупи актив втора употреба. Един и същ актив  може да струва 20000лв, а може и 50000лв. Ние ще предпочетем този от 20000, а финансирането е 50000лв. Останалата сума от 30000лв Фонда я тълкува като "Стартова помощ" каквато е и мярката. И по техни думи"отива на печалба".
Та дали е уместно да приложа НСС 20  3.4. Правителствените дарения, получени от предприятията като компенсация за минали разходи или загуби, се признават за приход през периода на получаването им. Защото реално е така, и да призная прихода ?
Благодаря отново!
#3 | 13.07.2016, 14:21
Публикации: 6403 / 1129
След като помощтта не е свързана с условие, признавате на приход в периода на получаването. :good:
#4 | 13.07.2016, 14:36
Публикации: 25 / 0
Благодаря ви ! Хубав и ползотворен ден!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група