Изплащане на първите 3 дни от болничен при сумарно/по график/ работно време

09.12.2022, 17:04 5302 9

09.12.2022, 17:04
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

По договор във фирмата сме назначени на 8 часа,но работим на 12 часа -два работим, два почиваме.

При изплащане на болничния от работодател,ако в първите 3 дни от болничния- имам по график един работен ден,то ми се изплаща една пълна надница като за 12 часа/което е по малко от 3 надници по 70% на 8 часа .
Ако имам два работни дни по график в началото на болничния,то тогава ми изплащат три дни по 70% от надницата ми на 8 часа.
Като в същото време си удържат всички надници по 12 часа по график за периода на болничния.
Казват,че сме на сумарно /по график/ работно време,но никъде няма такава заповед.Така сме целогодишно,години наред.
Как е правилно да изплащат първите три дни от болничния,дори да сме на сумарно работно време?
#1 | 10.12.2022, 13:18
Публикации: 2974 / 396
По график на лицето, първите 24 часа са за сметка на работодател, на 70%.
#2 | 10.12.2022, 13:34
Публикации: 2974 / 396
По график на лицето, първите 24 часа са за сметка на работодател, на 70%.
Така де, ако лицето е на осем часа. Ако не е - часовете по ТД * 3
#3 | 11.12.2022, 11:08
Публикации: 3 / 0
По график на лицето, първите 24 часа са за сметка на работодател, на 70%.
Това означава ли,че ако 1вия ден от болничния съм по график на работа,а следващите два дни почивка,че няма да ми изплатят 24 часа,а 12 часа?
И трябва ли всяка година разрешение за сумарно работно време или -не?
Защото в момента хич не ми е ясно на какво сме.Когато им изнася/за болничните/ казват на сумарно сте,а когато имаме повече часове за месеца,то те не ни се заплащат.Би трябвало,ако сме на сумарно,да ни се смятат часовете и да ни се заплащат тези, които са в повече.Или не съм права?
#4 | 11.12.2022, 13:51
Публикации: 4394 / 734
За сумираното - то се въвежда едностранно от работодателя и не е нужно съгласие на работниците. Трябва да има предварително изготвен график за целия период на изравняване - от 1 до 4 месеца, с който график работниците да са запознати - все пак трябва да знаят кога са на работа. Принципно при изготвяне на графика не трябва да има повече или по-малко заложени часове, а да са равни на часовете при нормално 8-часово работно време. Например, ако приемем че сте на СИРВ с период 3 месеца и в тези три месеца има 488 работни часа при 8-часови рабтни дни понеделник-петък (примерно), то като се сумират вашите смени през тези три месеца трябва да сте изработили 488 часа.

Споменатите от 1 до 4 месеца са месеците на изравняване на часовете, а не месеците, за които се въвежда СИРВ. СИРВ може да е въведено практически вечно.

За болничния - и мен това винаги ме обърква, и аз ще чакам знаещите да кажат (отново и отново) :)
#5 | 12.12.2022, 11:02
Публикации: 2116 / 147
За сумираното - то се въвежда едностранно от работодателя и не е нужно съгласие на работниците. Трябва да има предварително изготвен график за целия период на изравняване - от 1 до 4 месеца, с който график работниците да са запознати - все пак трябва да знаят кога са на работа. Принципно при изготвяне на графика не трябва да има повече или по-малко заложени часове, а да са равни на часовете при нормално 8-часово работно време. Например, ако приемем че сте на СИРВ с период 3 месеца и в тези три месеца има 488 работни часа при 8-часови рабтни дни понеделник-петък (примерно), то като се сумират вашите смени през тези три месеца трябва да сте изработили 488 часа.

Споменатите от 1 до 4 месеца са месеците на изравняване на часовете, а не месеците, за които се въвежда СИРВ. СИРВ може да е въведено практически вечно.

За болничния - и мен това винаги ме обърква, и аз ще чакам знаещите да кажат (отново и отново) :)

Ако имаме втори договор, няма как да е едностранно.
#6 | 12.12.2022, 11:04
Публикации: 2116 / 147
При СИРВ работодателят изплаща във Вашия случай първите 24ч. от сумите по график, когато и да са изработени те. Например болничен от 28.11 до 16.12 и първите 24 ч. са две смени по 12 ч. на 03 и 04.11. Значи чак м.11 ще имате 3 дни от работодател, а другото от НОИ.
Ако Болничния е от 28.11 до 02.12- Нищо няма да получите - ни от НОИ, ни от работодател, ако графика е като описания в примера.
#7 | 13.12.2022, 08:27
Публикации: 3 / 0
Болничният ми беше от 7 ноември,до 30 ноември.По график бях на работа на 6 и 7 ноември ,след това два дни почивам и така ни е графика цял месец.Работодателят ми е платил само пълната 12 часова надница за 7 ноември.И тъй като ми превеждат заплатата по банка,били превели уж малко повече,тъй като имам и 200 лв клас . Към НОИ обаче изпращат други фишове,които са на 8 часа и по тях ми превеждат заплатата в карта,а разликата я получаваме на ръка.
Цитирам ви:
"Ако Болничния е от 28.11 до 02.12- Нищо няма да получите - ни от НОИ, ни от работодател, ако графика е като описания в примера."
От НОИ винаги ми изплащат болничните дни  след 3 тия ден/във вашичт пример за 1 и 2 декември НОИ ми изплаща /,а не както сте писали по горе,че не се получават.Това явно означава май,че сме на 8 часов график,нищо,че работим на 12 часови смени.
И не,не ни приравняват часовете за месеците.Някои месеци имаме по 16 дни работни,други по 15 и по рядко се падат по 14 дни .Та в случая по графика, който по горе съм работила,само за 7 ми ли трябва да ми плати работодателя,така както е платил пълната 12 часова надница или  70% от 3 работни 8 часови надници?От НОИ ми превеждат обезщетението от 10 до 30 декември.
#8 | 13.12.2022, 09:44
Публикации: 364 / 42
"Към НОИ обаче изпращат други фишове,които са на 8 часа и по тях ми превеждат заплатата в карта,а разликата я получаваме на ръка."
НОИ изплаща обещетение за болнични на база подадени данни от работодателя  със Декларация 1.
Явно при вас договора е частично на светло и частично в сивия сектор. При такава комбинация само вие с работодателя знаете какво сте се договорили.
#9 | 13.12.2022, 11:02
Публикации: 2116 / 147
Болничният ми беше от 7 ноември,до 30 ноември.По график бях на работа на 6 и 7 ноември ,след това два дни почивам и така ни е графика цял месец.Работодателят ми е платил само пълната 12 часова надница за 7 ноември.И тъй като ми превеждат заплатата по банка,били превели уж малко повече,тъй като имам и 200 лв клас . Към НОИ обаче изпращат други фишове,които са на 8 часа и по тях ми превеждат заплатата в карта,а разликата я получаваме на ръка.
Цитирам ви:
"Ако Болничния е от 28.11 до 02.12- Нищо няма да получите - ни от НОИ, ни от работодател, ако графика е като описания в примера."
От НОИ винаги ми изплащат болничните дни  след 3 тия ден/във вашичт пример за 1 и 2 декември НОИ ми изплаща /,а не както сте писали по горе,че не се получават.Това явно означава май,че сме на 8 часов график,нищо,че работим на 12 часови смени.
И не,не ни приравняват часовете за месеците.Някои месеци имаме по 16 дни работни,други по 15 и по рядко се падат по 14 дни .Та в случая по графика, който по горе съм работила,само за 7 ми ли трябва да ми плати работодателя,така както е платил пълната 12 часова надница или  70% от 3 работни 8 часови надници?От НОИ ми превеждат обезщетението от 10 до 30 декември.

Няма как с месечно изравняване и норма 152ч. например за м.12, да имете повече от 12 смени и то дневни + една смяна 8ч. Ако са нощни, още по-малко са. 152/25,13=12 смени и 1час
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група