Осчетоводяване на задължения към НАП, приспаднати от остатък по сметката

31.07.2016, 16:10 10802 13

31.07.2016, 16:10
Публикации: 35 / 3
                            Уважаеми колеги,
                            По сметката на НАП за плащания към ЦБ на една нова фирма за мен имаше остатък от минали години. След среща с инспектор по кредита в съответния офис, анализ и осъществено обвързване, остана сума, за която ми препоръчаха да си я прихвана от следващи плащания. Така и направих, за два месеца и половина не внесох ДДФЛ върху заплати. А сега имам проблем с осчетоводяването.... Заплатата я начислявам с кореспонденция  604/421, задължението за данъка 421/454, а превеждането му 454/503. Другите записвания нарочно не ги отразявам към момента. Сега, когато не съм превеждала определени суми, как ще закрия с/ка 454?
Дали няма да се окаже приход...454/709?!? Предварително Ви благодаря!  :blush: 
#1 | 01.08.2016, 08:54
Публикации: 11932 / 2174
Нямате ли дебитни салда по съответните сметки от предходни години / за надвнесените суми /  ? Все пак тези пари са внесени и не, в никакъв случай не са приход . Ако надвесените пари сте закрили по определен начин вижте какъв точно и вземете обратната операция.
#2 | 01.08.2016, 11:20
Публикации: 35 / 3
Не, няма никакви дебитни салда.Толкова много се занимавах със стари документи, срещнах се с инспекторка в НАП, имаше суми, които не бяха обвързани и останаха около 250 лева, които по никакъв начин не успях да ги закрия счетоводно...А сега се чудя ли, чудя?
#3 | 01.08.2016, 11:28
Публикации: 11932 / 2174
Често наличието на надвнесени суми е сигнал за неподадени декларации, ако за надвнасянето няма друга причина.
#4 | 01.08.2016, 13:22
Публикации: 35 / 3
Сигурно е така, но не мога да се справя със стари грешки на моя колежка. Иска ми се да закрия това салдо по накакъв начин и да си продължа на чисто. Пък когато дойде ревизия, да уточняват...
#5 | 01.08.2016, 13:54
Публикации: 632 / 23
Сигурно е така, но не мога да се справя със стари грешки на моя колежка. Иска ми се да закрия това салдо по накакъв начин и да си продължа на чисто. Пък когато дойде ревизия, да уточняват...

Измислете си някаква сметка разчетна, която не ползвате често и си я именувайте - неуточнети разчети с НАП по ДДФЛ и толкова.Прехвърляте ги там и когато имате време, ще ги мислите.
#6 | 01.08.2016, 14:19
Публикации: 144 / 13
Какво пречи един "друг приход" и да приключи драмата.
#7 | 01.08.2016, 16:00
Публикации: 1223 / 70
Може в някой момент при необходимост от удостоверение ,собственикът да е внасял суми с вносна бележка ,която не е осчетоводена. Аз съм имала подобен случай-бърза се ,да се вземе "чисто удостоверение" и се внасят веднага исканите от НАП суми.Чак след време ,като се направи обвързването се установява надвнесеното.може и при вас да е станало така.
#8 | 01.08.2016, 16:47
Публикации: 50 / 2
Пълна бъркотия е единната сметка. Начислява лихва към м февруари за липса на средства и погасява задължението за сметка на следващо плащане през март. Същия месец -март погасява задължение по данък печалба и авансова вноска за април от платежни за миналата 2015 г. Просто не разбирам, къде държат необвързаните плащания/ май в някаква своя друга програма/ :blink:
#9 | 01.08.2016, 19:03
Публикации: 11932 / 2174
Сигурно е така, но не мога да се справя със стари грешки на моя колежка. Иска ми се да закрия това салдо по накакъв начин и да си продължа на чисто. Пък когато дойде ревизия, да уточняват...

Ако ползвате тези надвнесени пари, а реално те не са надвнесени поради неподадени декларации това ще рефлектира и във Вашия период, който искате да почнете на чисто. След като не искате да изяснявате стари неща просто подавайте декларации и плащайте пълния размер на задълженията, за да е наред лично Вашата работа и не ползвайте пари без изяснена причина за наличието им в единната сметка.
#10 | 01.08.2016, 22:55
Публикации: 35 / 3
                  Благодаря на всички колеги! Май ще послушам Delphine, предпазливостта е един от водещите принципи на счетоводството!  :give_rose:
#11 | 29.09.2017, 17:04
Публикации: 62 / 0
Ако ползвате тези надвнесени пари, а реално те не са надвнесени поради неподадени декларации това ще рефлектира и във Вашия период, който искате да почнете на чисто. След като не искате да изяснявате стари неща просто подавайте декларации и плащайте пълния размер на задълженията, за да е наред лично Вашата работа и не ползвайте пари без изяснена причина за наличието им в единната сметка.

Здравейте!
Мога ли да попитам относно декларациите, които съветвате да подаваме - как те ще помогнат за изчистването на надвнесените суми, как разбрахме кои декларации са подадени и кои не?
Моля за отговор! В случай, че съм разбрал грешно смисъла на изказването ви, моля за извинение!
#12 | 29.09.2017, 17:30
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте !
Точно този ми отговор е на конкретно питане, при което питащата пояснява, че не желае да изяснява ситуации, възникнали преди нейната работа. В този смисъл пиша да си подава правилните декларации за нейния период и да си плаща точните суми по тях с цел да не ползва тези надвнесени пари , които са резултат / може би/  на неподадени декларации.
По никакъв начин това не оправя предходните пропуски и в случай на неподадени декларации от предходен период следва да бъдат уточнени кои именно са и да се подадат. :smile1:
#13 | 29.09.2017, 20:32
Публикации: 62 / 0
Здравейте !
Точно този ми отговор е на конкретно питане, при което питащата пояснява, че не желае да изяснява ситуации, възникнали преди нейната работа. В този смисъл пиша да си подава правилните декларации за нейния период и да си плаща точните суми по тях с цел да не ползва тези надвнесени пари , които са резултат / може би/  на неподадени декларации.
По никакъв начин това не оправя предходните пропуски и в случай на неподадени декларации от предходен период следва да бъдат уточнени кои именно са и да се подадат. :smile1:

Благодаря за отговора  и извинете, че ви накарах да се обяснявате втори път, но понеже така както ги разбрах нещата ми се стори нелогично и реших да попитам.
И аз имам надплатени суми, но ще се вслушам във вашия съвет и  ще ги оставя така. :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група