Трудов договор със съдружник

01.08.2016, 12:11 14073 27

01.08.2016, 12:11
Публикации: 69 / 0
Здравейте,

Случаят е следният:
В ООД има двама съдружници, като само един от тях е управител. Другият никога не е бил управител. Може ли съдружник, който никога не е бил управител да назначи управителя на трудов договор?
Според мен управителят трябва да се осигурява по ДУК.
Какво мислите по въпроса и ще има ли проблеми фирмата заради неправилни договор и осигуряване?
#1 | 01.08.2016, 12:30
Публикации: 69 / 0
Трябва да добавя, че съдружниците са свързани лица.
#2 | 01.08.2016, 12:33
Публикации: 11974 / 2191
#3 | 01.08.2016, 12:36
Публикации: 69 / 0
Този линк не решава казуса. Вече го бях прочела.
Става дума за съдружници, които са свързани лица. Мисля, че това има значение.
#4 | 01.08.2016, 12:37
Публикации: 11974 / 2191
Според мене това, че са свързани лица няма значение.
#5 | 01.08.2016, 13:02
Публикации: 1187 / 228
И според мен няма - или и двамата сме прави, или сме за бой,,,  :smile1:
#6 | 01.08.2016, 13:56
Публикации: 632 / 23
Съдружникът, който не е управител, не може да бъде работодател на никого от името на дружеството- нито на съдружника си, нито на друг работник/служител. Той е никой.
Свързани, несвързани, няма никаква представителна власт по отношение на дружеството.
#7 | 01.08.2016, 14:15
Публикации: 144 / 13
Доколкото знам практиката и на съда и на НОИ е, че не може да съществува трудов договор на управител на дружеството с който и да било. Във фирмата си той е почти като главния прокурор - над него само Господ и общото събрание.

 Статутът на управител на дружество се регулира по ЗЗД и н*кога по КТ.
#8 | 01.08.2016, 14:45
Публикации: 632 / 23
Доколкото знам практиката и на съда и на НОИ е, че не може да съществува трудов договор на управител на дружеството с който и да било. Във фирмата си той е почти като главния прокурор - над него само Господ и общото събрание.

 Статутът на управител на дружество се регулира по ЗЗД и н*кога по КТ.

Защо ЗЗд, а не ТЗ?
#9 | 01.08.2016, 20:03
Публикации: 144 / 13
ДУК е облигационен договор.
#10 | 01.08.2016, 21:48
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Аз също се обърках и имам няколко въпроса:

Кой сключва договор за ДУК с управител на ООД (не говорим за правния абсурд с ЕООД-то) ?

Каква е разликата на ДУК и трудов договор (очевидно са приравнение в повечето случаи от осигурителното и данъчно законодателство) ?

Очевидно за да е управител по ТЗ, то трябва договорът да бъде вписан в търговския регистър. Възможно ли е този договор да е трудов ?

Ако приемем, че договорът може да е трудов - то може ли да работи само 2 часа на ден (въпрос на заетост) ?

Обърках се - не знам кое е вярно и кое ми се иска на мен да е вярно. :)))

Приятна вечер.
#11 | 02.08.2016, 10:34
Публикации: 1187 / 228
Здравейте!
Значи, съгласно становщата на НАП и съдебната практика, такъв договор се счита за сключен и само по силата на обстоятелството, че  съответното лице е посочено и вписано като управител по съотвения ред. Иначе страни по този договор от една страна е юридическото лице, като договора се сключва от името на дружеството от упълномощено от общото събрание.  От друга страна е пълнолетно и дееспособно физическо лице, поело задължение да управлява и представлява дружеството.
Разликата между ДУК и трудов договор се крие в нормативната уредба, регулираща тези правоотношения, по време на техния нормативен живот. От една страна, основополагащ нормативен акт за трудовите правоотношения е Кодекс  на труда, а за ДУК  няма изрична уредба извън регламентираното в Търговския закон, или казано с други думи - за този вид договори се прилагат общите разпоредби на гражданското право, в частност на Закона за задълженията и договорите, което ги прави облигационни договори. Не е противозаконно в ДУк да се включат и клаузи, присъщи на трудовите договори, като например отпуск, но е затрудняващо.  :smile1: Трябва да имате предвид обаче, че за целите на облагането и осигуряването тези договори са приравнени към трудовите такива.
Възможно е управител да бъде назначен и по трудов договор, тази тема е коментирана, с произтичащите ограничения от трудовия договор(все пак управлението и представителството се възприема като един перманентен, непрекъсваем процес, а не почасово занимание).
Не е коректно управителят да работи на два часа, определени дни и прочие "икономисващи" начини. Както коментирахме по-горе, управлението е един многопластов процес, който не се вмества в подобни рамки... НАП и НОИ следят за това.
За реда на осигуряване и възнаграждението не коментирам, и вие не сте коментирал тези аспекти.  :smile1:
Сега уточнявам, че тук коментираме повърхностно и без прекомерно задълбаване и анализиране на отделните елементи, че иначе ще стане прекалено ангажиращо и претенциозно...  :wink1:
#12 | 02.08.2016, 10:41
Публикации: 11974 / 2191
Подкрепям написаното от Hrili !  :good:
Или и двамата сме прави или ...и двамата сме за бой.
И само да допълня нещо - ДУК не следва да се вписва в ТР. Там следва да е вписано само обстоятелството кой е управител.
#13 | 02.08.2016, 10:42
Публикации: 1187 / 228
...
И само да допълня нещо - ДУК не следва да се вписва в ТР. Там следва да е вписано само обстоятелството кой е управител.

Вименно, колежке, вименно!  :smile1:
#14 | 02.08.2016, 11:47
Публикации: 147 / 41
Зравейте,

Мисля, че почва да ми се изяснява.

По принцип предпочитаме ДУК, но може и да е трудов договор. ДУК се сключва с упълномощено лице от общото събрание, а ако има трудов договор - може ли пак да е така ?

Няма часова заетост - за мен е проблем. Имам 9 фирми и във всичките съм вписан като представляващ или управител. Как да разпределя осигуряването между фирмите, така че да е справедливо за всяка, ако не мога да давам часове за осигуряване ?

Това, което ме притеснява с трудовите договори е момента на контрол от работодателя. Дори да приемем, че има упълномощено лице, което да подпише трудовия договор, то ли следва да контролира изпълнението му и от това не следва ли, че полага някакъв вид труд ?  За ДУК ясно - контрол от общото събрание.

Както винаги избързвам - не са ми ясни нещата.

Приятен ден.
#15 | 02.08.2016, 11:47
Публикации: 632 / 23
1. Фактът, че договорът има и облигационно действие, не означава, че е регламентиран от ЗЗД, а не от ТЗ.
2. Не знам какво смятат НАП и не ме интересува, но не е вярно, че ДУ има поради факта, че някой е вписан като управител на търговско дружество. Вписаният управител е упълномощен/ овластен от ОС/ЕСК да представлява ЮЛ и това е едностранна сделка. От тази сделка, въобще не произтича непременно друга сделка - двустранна и възмездна. Още повече, че ДУ е формален договор.
3.
#16 | 02.08.2016, 11:49
Публикации: 632 / 23
Няма пречка да представлявате 9, 99 или 999 дружества.
Няма пречка с всичките да сключите ДУ.
Осигуряването ще е съгласно КСО и указанията на НАП-НОИ- по първия по време ДУ, щом имате възнаграждение и до достигане на Макс. осиг. доход.
Това естествено, ако нямате други основания за осигуряване, който са преди ДУ- ТД.
#17 | 02.08.2016, 12:06
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Така е, но това ще натовари с разходи за осигуровки само първите две от дружествата ми, което не е справедливо от гледна точка на разходите.

Само да вметна, че приравняването на ДУК към трудовите договори води до осигуряване независимо от това дали получавам възнаграждение.

Съгласен съм, че управителят е овластен да представлява дружеството от общото събрание, но това не е едностранен акт. За да влезне в сила това овластяване следва и управителят да е дал съгласие за него. Той се съгласява да представлява дружеството и да се отчита за това представителство пред общото събрание. Именно свободната форма на договаряне при ДУК дава основание на повечето юристи да смятат, че вписването на дадено лице като управител или представляващ означава, че има сключен договор (било то и устен). А от тук и редица становища, че ако има вписан управител и фирмата има дейност - то следва да се осигурява, дори и да не получава възнаграждение.

Никога не съм бил наясно с това - ДУК или трудов договор. А дали имам право на избор ?

Приятен ден.

#18 | 02.08.2016, 12:10
Публикации: 632 / 23
1. Грешите. Овластяването е едностранна сделка и има само едно волеизявлени- това на овластяващия, на учредяващия представителна власт. Дали управителят се съгласява, не е част от сделката.
2. Знам, че не е справедливо, но то и с трудовите договори е така. Ако имам един ТД за 3300 лв, по всички останали осигурителни правоотношения - осигурители, възложители и аз (ако съм сол), няма да дължа осигуровки.
Това е законодателното разрешение. Законите се спазват, а доколко в тях е залегнал принцип на справедливостта, или е дадено предимство на друг принцип - не правим научни разроботки на тема осигурително право, а коментираме и спазваме разписаното от законодателя.
#19 | 02.08.2016, 12:19
Публикации: 147 / 41
Това означава ли, че общото събрание може да овласти някой, без той да е съгласен с това ?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група