Осчетоводяване на специална клиентска сметка!!!

20.10.2016, 12:19 2842 2

20.10.2016, 12:19
Публикации: 9 / 0
Здравейте, разглеждам Оборотна Ведомост на ЕООД - застрахователен брокер. В нея виждам, че фигурира и е водена Специална клиентска сметка. Въпроса ми е според вас има ли място тази сметка там? Според мен парите по нея не са собственост на фирмата и би трябвало да се води задбалансово. Ще съм благодарна на вашите мнения!
Поставих въпроса и в друг форум, но никой не се отзова, а пък трябва да завеждам начални салда и ми се искаше да чуя и други мнения! Благодаря!
#1 | 20.10.2016, 12:24
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте,
мисля, че отправна точна за отговора на питането Ви е дали тази сметка е на ЕООД-то или не. Ако сметката е на ЕООД-то тези пари, които са на клиенти на застрахователния брокер следва да се осчетоводяват като разчети / дължими на застрахователя / и да, сметката има място в оборотната Ви ведомост. Ако сметката не е обаче на ЕООД-то не следва да фигурира в оборотната Ви ведомост и разчетите по нея може да водите задбалансово.
#2 | 20.10.2016, 12:48
Публикации: 9 / 0
Благодаря! Сметката е на името на ЕООД-то. По нея постъпват пари от РС и вноски от каса, а излизат стойността на събраните суми от застрахованите лица, които се превеждат на застрахователните компании. За комисионната, която ЕООД-то получава от застрах. компании се издават фактури.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група