Българска фирма покупка на стоки от Физически лица в ЕС

23.01.2017, 16:36 4855 2

23.01.2017, 16:36
Публикации: 7 / 0
Здравейте,
С моят мъж сме решили да започнем малък бизнес. Той работи като шофьор на тир и курсовете, които прави са предимно да Англия и Германия. Аз съм забелязала, че голяма част от англичаните и германците продават дори чисто нови стоки (говорим за дребни стоки, които обикновено получават като подарък за техните рождени дни).
Та тези стоки, те ги продават на добри цени и смятам, че мъжът ми може да ходи на място да ги взима от тях и да ги продаваме тук в България, главно чрез ОЛХ и БАЗАР.
Наясно съм, че в България ще ги продаваме като фирма ЕООД или ООД, спор за това няма.
Въпросът е, как стои въпросът, когато Българската фирма купува от физическо лице не регистрирано по ДДС в Англия или Германия. Или по просто казано, мъжът ми отива, среща се с човека в Англия и купува предмета в брой на място. Аз самата съм си купувала чисто нови, не разопаковани неща така, когато съм ходила с мъжа ми в Англия. Проблемът е, че искаме в България да сме изрядни, за да си спестим проблеми с НАП и прочие, искам и да си плащаме данъците, но самият разход, след като мъжът ми праща в брой на физическо лице от друга страна в ЕС (на място там) как трябва да се отрази счетоводни въобще не ми е ясно. Също се чудя, ако фирмата ни няма оборот 50 000 лева, трябва ли да се регистрираме по някакъв специален член или да правим нещо, реално ние ще купуваме от физически лица в брой в Англия и Германия, и ще продаваме закупените стоки в България с надценка.
#1 | 23.01.2017, 21:54
Публикации: 6403 / 1129
За целите на такъв тип търговия не е необходимо предварително да регистрирате фирма.
Купувате движими вещи от физически лица. После решавате да ги продадете пак на физически лица тук.
Вижте има ли кой да купува, какви обороти ще реализирате, ще придобият ли тези покупко продажби характера на независима икономическа деййност. Тогава може да мислите за фирма.
Приходите от инцидентни продажби на движими вещи от физически лица не са облагаеми.

Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
...............
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците;
#2 | 23.01.2017, 23:36
Публикации: 7 / 0
За целите на такъв тип търговия не е необходимо предварително да регистрирате фирма.
Купувате движими вещи от физически лица. После решавате да ги продадете пак на физически лица тук.
Вижте има ли кой да купува, какви обороти ще реализирате, ще придобият ли тези покупко продажби характера на независима икономическа деййност. Тогава може да мислите за фирма.
Приходите от инцидентни продажби на движими вещи от физически лица не са облагаеми.

Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
...............
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците;
Здравейте,
Благодаря за изчерпателния отговор.
Това, което най - много ме тревожи е следното. Миналата година по Коледа направих около 10 продажби в ОЛХ и имаше голям интерес, продажбите ги направих като физическо лице. После споделих с приятел, който е собственик на онлайн магазин и той ме насочи към тема в друг форум, където се дискутира че Еконт и Спиди пращат информация на НАП и ДАНС за наложените платежи. Освен 10-те продажби, все още има хора, които са видели обявите и ми се обаждат, аз обаче не смея да продавам повече като физическо лице, защото не искам да ме обвинят от НАП или ДАНС, че правя скрита търговия. Тези предмети, които мъжът ми беше закупил от Англия и ги докара след като се върна за Коледа в България, ние ги продадохме с приблизително 50% надценка. Затова прецених, че може да си позволим да сме легални и да си плащаме данъците, за да избегнем проблеми с НАП. Проблем е в това, че живеем в малък град, почти всички клиенти искат ЕКОН (съответно наложени платежи) и в нашия град счетоводителите нямат идея какво трябва да се направи и как. Затова и влязох тук да попитам.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група