Помощ по НПП

14.08.2017, 12:17 2520 2

14.08.2017, 12:17
Публикации: 9322 / 1567
ЗС - пчелар получава финансова помощ по Националната програма за пчеларство. Сумата е в процент от направените разходи за покупка на лекарства и инвентар. До края на годината се очаква да има приходи от продажба на мед /непреработена селскостопанска продукция/. Даръчното облагане е с 60% НПР.
1. Получената финансова помощ подлежи ли на данъчно облагане? Прегледах ЗДДФЛ, но на първо четене не открих отговор.
2. Ако ще се облага, ще трябва да се подаде Д55 за третото тримесечие. Ако до тогава  още няма приходи от продажба, мофе ли да се приспаднат 60% НПР?
3. Плащането е през м. 08, подаването на Д55 /ако се подава/ е за трето тримесечие.  Кои осигуровки могат да се приспаднат - само за м. 08, за м. 7 - м.9 иил за м. 01. - м.09.?
4. следствие на въпрос 3: Ако след приспадането доходът е нулев - нали не се подава Д55. Трябва ли по някакъв начин да се документира приспадането - напр. някаква табличка, която да се съхранява за бъдещи проверки?
#1 | 14.08.2017, 12:27
Публикации: 6679 / 661
Ееееех, че много въпроси:))
1. Да облага се.
2. Ако така се облага - да приспадат се 60% признати разходи.
3. По принцип - трябва да се приспаднат осигуровките за третото тримесечие. Ако съм аз в случая ще приспадна и осигуровките за първо и второ тримесечие, ако не са приспаднати до сега.
4. Ако след приспадане на 60% разходи и осигуровките дохода е нулев или с отрицателна стойност (т.е. признатите разходи и осигуровките са повече) - нищо не се подава. Относно документирането - аз лично съм си направила една екселска таблица. Мога да ти я пратя.
#2 | 14.08.2017, 12:30
Публикации: 9322 / 1567
Много благодаря.  Отговорите съвпадат с очакванията ми :)
С табличката мисля, че ще се справя.

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група