Прехвърляне на дружествени дялове на ЕООД, уведомяване на НАП??

12.06.2017, 11:20 8067 9

12.06.2017, 11:20
Публикации: 26 / 1
Здравейте,

Миналата седмица собственикът на ЕООД прехвърли дружествените си дялове на друг човек. За цялата процедура използваха адвокат. Докумените, които адвокатът е представил в ТР са:

-   Документ за внесена държавна такса
-   Нотариално заверено съгласие и образец от саморъчния подпис на управител
-   Решение на едноличния собственик на капитала 2
-   Решение на едноличния собственик на капитала 2
-   Друг: Декл. по чл.141, ал.8 и чл 142 ТЗ
-   Молба за приемане на нов съдружник
-   Договор за прехвърляне на дружествен дял с нотариална заверка на подписите
-   Декларация относно истинността на заявените за вписване обстоятелства и приемането на представените за обявяване актове
-   Актуален дружествен договор/учредителен акт/устав

Бих искала да питам до НАП трябва ли да се изпращат някакви документи. Трябва ли да се подава “уведомление по чл. 77 от допк”?

Благодаря предварително за отговорите!
#1 | 12.06.2017, 11:29
Публикации: 11932 / 2174
Миналата седмица собственикът на ЕООД прехвърли дружествените си дялове на друг човек.
Бих искала да питам до НАП трябва ли да се изпращат някакви документи. Трябва ли да се подава “уведомление по чл. 77 от допк”?

В случая има смяна на собственика на ЕООД- то. Не подавате нищо до НАП. Единствено ОКД5 за евентуално упражняване на дейност от новото лице.
#2 | 12.06.2017, 12:10
Публикации: 26 / 1
В случая има смяна на собственика на ЕООД- то. Не подавате нищо до НАП. Единствено ОКД5 за евентуално упражняване на дейност от новото лице.


Благодаря много за отговора!
#3 | 12.06.2017, 13:31
Публикации: 27 / 2
Здравейте, да попитам и аз по темата, трябва ли в този случай да се предостави ново заявление за достъп до ел. услуги на НАП, чрез упълномощено лице
#4 | 12.06.2017, 13:39
Публикации: 11932 / 2174
При същия такъв случай - смяна на собственик на ЕООД не съм променяла упълномощаването си . Все пак съм упълномощена от фирмата, а не от физическото лице и новият собственик не е оттеглил упълномощаването на фирмата.
#5 | 12.06.2017, 18:15
Публикации: 103 / 24
Ще си позволя да се намеся: ако не е и управител, собственикът на дяловете от капитала на едно дружество няма право да участва в управлениено на дружеството, респективно - да опълномощава. Опълномощаването става от избрано от собственика на капитала лице, в качеството му на управител на дружеството. Ако има смяна на собственика на капитала, но не и на управителя - няма нужда от преопълномощаване.
#6 | 13.06.2017, 09:02
Публикации: 103 / 24
Моля някой с права да ми редактира "опълномощаване" на "упълномощаване", че в бързината съм допуснал грешка.  :blush:  :blush:
Че и на три !!! места  :wink1:
#7 | 22.05.2019, 22:38
Публикации: 17 / 0
Един от собствениците в ООД напуска по средата на месеца и ООД- то се преобразува в ЕООД. Необходимо ли е да се уведомява НАП,статистика или някъде другаде?
#8 | 31.01.2022, 12:20
Публикации: 927 / 28
И аз имам подобно питане нов съдружник  ЕООД  и дружеството се преобразува в ООД  каква е процедурата след вписването трябва ли да се уведомява НАП и други институции. Предполагам,че ще трябва ново упълномощаване за ел . подписа 
#9 | 31.01.2022, 12:34
Публикации: 1884 / 384
IVAN_19, забелязал ли сте, че в списъка на НАП за упълномощаване няма "ЕООД" "ООД" "АД" и т.н. Както при образуване на фирма и след вписването и в търговския регистър данните автоматично се прехвърлят и в НАП, то и при преобразуване става същото.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група