Право на данъчен кредит при строеж на сграда

01.02.2022, 22:28 2112 7

01.02.2022, 22:28
Публикации: 20 / 0
Здравейте!
Случаят е следния. Фирма Х притежава поземлен имот със сграда, груб строеж незавършен. След няколко години фирма Х прехвърля поземления имот на фирма У, която го придобива като апортна вноска. Фирма У започва довършителни работи по строежа и довършва офис сградата със собствени средства. Въпроса е фирма У има ли право да ползва данъчен кредит за стоките и услугите, които за извършени във връзка със строежа? Според мен, да, позовавайки се на чл. 10, ал. 1 и 2 от ЗДДС: Съгласно чл. 10, ал.1 от ЗДДС, не е доставка на стока или услуга доставката към приобретателя от преобразуващия се, от отчуждителя или от апортиращия в резултат на:

- преобразуване на търговско дружество по реда на глава шестнадесета от Търговския закон;

- прехвърляне на предприятие по реда на чл. 15 или 60 от Търговския закон;

- извършване на непарична вноска в търговско дружество.

Съгласно втората алинея на същия законов текст, в случаите по ал. 1 лицето, което получава стоките или услугите, е правоприемник и на всички права и задължения по този закон във връзка с тях, включително на правото на приспадане на данъчен кредит и на задълженията за извършване на корекция на ползвания данъчен кредит.
Но не намирам някаква по-подробна законова обосновка на подобен казус. Ако някой може да помогне, ще съм му много благодарен. И още нещо: това, че само поземления имот е прехвърлен на праовприемника, но не е и сградата, би следвало да не валияе на правото за ползване на данъчен кредит за извършените стоки и услуги във връзка със строежа, нали така? Или аз бъркам. Питането е от законова гледна точка, предприятие У имало ли е право да ползва данъчен кредит за стоките и услугите получени във връзка с довършеването на страежа на сградата. На кои нормативни бих могъл да се позова относно това. Това не ми е ясно.
#1 | 02.02.2022, 20:28
Публикации: 20 / 0
Някой може ли да помогне :blink:
#2 | 03.02.2022, 12:40
Публикации: 668 / 83
Ами четете. Как да ви се помогне. Лично за мен, ако сградата се използва за облагаеми сделки, би следвало да имате право на данъчен кредит. Нали в тази посока е писан закона.
#3 | 03.02.2022, 19:31
Публикации: 20 / 0
Благодаря за отговора, но от къде и какво да чета, търсих в нета подобни казуси, не намерих нищо, в ЗДДС нещата са написани много общо. И според мен има право да данъчен кредит, но търся обосновка. Ако може да ми пдоскажете нещо, ще съм Ви благодарен
#4 | 04.02.2022, 10:59
Публикации: 668 / 83
Личното ми мнение е:
чл.10 е написан за да знаеш при апорта има или не доставка и какъв.
ал. 2 е написана по скоро за корекции на ДДС, които фирма Х може да си е спестила.

за правото на ДДС при завършване на строежа за мен си важи глава седма от зддс.
#5 | 04.02.2022, 13:20
Публикации: 13 / 3
Защо не пратите едно запитване към НАП. Случая е особен. На база на тяхното становище ще ползвате или не ДДС.
#6 | 12.02.2022, 17:09
Публикации: 185 / 18
Според мен тук от значение е каквъв е статутът на сградата - фирма У не притежава сградата, притежава ли правото на строеж за сградата и по какъв начин тази сграда участва в икономическата дейност на фирма У? Ако собствеността на сградата, правото на строеж и използването на сградата е от фирма Х, не съм сигурна, че фирма У има някакви права върху тази сграда. Може би има договор за наем. Гадая. Ако има договор за наем, тогава важи всичко като за нает ДМА и би трябвало да има право да приспадне данъчен кредит на базата на извършените сделки на общо основание. Проверете фирма У в качеството си на какъв се явява по отношение на сградата.
#7 | 12.02.2022, 17:15
Публикации: 185 / 18
Апортната вноска е от фирма Х във фирма У и представлява терен, земя, нали така? Сградата не участва в апорта. В такъв случай чл. 10 от ЗДДС не се отнася за сградата. Това пропуснах да отбележа.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група