ОКД-5 подава ли се се според вас?

30.08.2017, 10:50 2470 2

30.08.2017, 10:50
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Моля ви за малко помощ по отношение на следните два казуса, тъй като осигуряването не ми е много силна страна  :smile1: :
1. Съдружник в ООД има сключен  ТД на длъжност "управител" и се осигурява на максимума.
Лицето се пенсионира през 05,  2017 г.  Поради не добри финансови резултати, съдружниците (другият също е на ТД на макс. осигуряване) решават, че възнаграждението по ТД ще бъде намалено на 1000 бруто.
Въпросът е: Трябва ли да се подава ОКД-5 за съдружника, след като той ще продължи да  си е на длъжност "управител"? Имам предвид, че дейността по ТД е управление на дружеството?
2. Другият съдружник, който също е на ТД на длъжност "управител"  е и едноличен собственик на капитала на ЕООД, което ще започне дейност. В ООД-то той ще продължи осигуряване на макс. Въпросът за него е:
Трябва ли да се подава ОКД-5 за него в ЕООД-то при положение, че той си е управител на ЕООД-то по учредителен акт и не получава възнаграждение за личен труд ?. Ако "да", то декл. 1 от ЕООД-то следва ли да се подава, след като е осигурен на макс на друго основание?

Благодаря Ви предварително!
#1 | 30.08.2017, 11:03
Публикации: 9298 / 1557
1. Ако само си управлява, защо му е да бъде и СОЛ? Макар, че от гледна точка на икономии, по-добре е да прекратите ТД, да стане СОЛ "само здравно" и ако иска да си плаща за личния труд. Но така няма да може да си повишава пенсията (евентуално)
2. Подава ОКД5 за начало на дейност. Не се осигурява допълнително. Мисля, че не подава Д2, но пак погледнете Наредбата.
#2 | 30.08.2017, 16:44
Публикации: 2 / 0
1. Ако само си управлява, защо му е да бъде и СОЛ? Макар, че от гледна точка на икономии, по-добре е да прекратите ТД, да стане СОЛ "само здравно" и ако иска да си плаща за личния труд. Но така няма да може да си повишава пенсията (евентуално)
2. Подава ОКД5 за начало на дейност. Не се осигурява допълнително. Мисля, че не подава Д2, но пак погледнете Наредбата.

Благодаря Ви!
На същото мнение съм и аз, но се държи на ТД.
По втория въпрос: Подава се ОКД, а Д1 съгл. наредбата  се подава само, ако е избрал високия процент. Така се оказва!
Хубав ден Ви желая !
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група