Еднодневни договори и декл.6

14.08.2017, 12:09 3275 2

14.08.2017, 12:09
Публикации: 150 / 4
Здравейте, трябва да коригирам декл.6 за м. юни и мисля съм в срок до края на август да го сторя по ел. път, но..трябва да променя вида плащане в колоната с осигуровките, защото съм посочила 5 , както е за трудовите договори, а от 01.01.2017г. имало промяна и вида плащане май трябва да е 4 /не съм много сигурна/.
 Понеже в Наредбата е описано как да коригираме в увеличение или в намаление на сумите и пише, че "вид плащане " не се коригира се чудя как да постъпя.
Споделям какво мисля да опитам и моля ако някой се е сблъсквал с такъв проблем да сподели
Мисля да подам декл.6 с код корекция и нули във всички полета, за да залича всяка информация от подадената декл. 6 , след това да подам редовни данни с правилния "вид плащане".
Помощ
#1 | 14.08.2017, 14:10
Публикации: 5497 / 371
8. Вид плащане - в полета от 8.1 до 8.4 се попълват следните кодове за вид плащане:
а) за доходите, върху които се дължат осигурителни вноски, се попълва код:
1 - Изплатен аванс за месеца - когато годината, попълнена в т. 9, е преди 2013 г.
2 - Начислено и неизплатено или неначислено възнаграждение за месеца (с изключение на декларирани с код 1), когато годината, попълнена в т. 9, е преди 2013 г.
3 - Изплатено възнаграждение за месеца (с изключение на декларирани с кодове 1 и 2), когато годината, попълнена в т. 9, е преди 2013 г.
(доп. - ДВ, бр. 5 от 2017 г., в сила от 01.01.2017 г.) 4 - За възнаграждения, изплатени по договори за работа без трудово правоотношение.
Забележка. Код 4 се попълва и за дължимите осигурителни вноски от българския посредник за лицата по чл. 4, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване и за дължимите здравноосигурителни вноски за лицата по чл. 40, ал. 1, т. 7 от Закона за здравното осигуряване, когато годината, попълнена в т. 9, е преди 2013 г.
5 - Изплатено, начислено и неизплатено или неначислено възнаграждение за месеца в т. 9, в това число допълнителни доходи от трудова дейност.
Забележка. Код 5 се попълва и за:
- дължимите здравноосигурителни вноски за служителите на Българската православна църква и други признати по нормативно установен ред вероизповедания, които не получават възнаграждение за извършвана дейност;
- дължимите осигурителни вноски за лицата по чл. 4, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване;
- дължимите осигурителни вноски за лицата, на които за осигурителен стаж се зачита времето по чл. 9, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване.
6 - Допълнителни доходи от трудова дейност, начислени или изплатени след 25-о число на месеца, следващ месеца, попълнен в т. 9 (с изключение на декларираните с код 5).
Това е от указанието за 2017 г.
#2 | 28.08.2017, 16:55
Публикации: 150 / 4
Оказа се, че вярно съм подавала декл.1 с "вид плащане"-5 и няма да коригирам нищо. Просто собственика му излизаха като задължения тези суми точно, които са за осигуровките по еднодневните договори, а те се плащат предварително, та затова реших, че съм объркала декл.1.
Всъщност са погасили минали задължения за осигуровки на ЗП с осигуровките за еднодневните договори, не знам това дали е правилно, но е факт.
И ми възниква въпрос - ако останат непопълнени еднодневни договори, съответно надвнесени осигуровки дали ще погасят примерно задължението за осигуровките на ЗП за м.септември  ? Ще подавам ли нещо в НАП или не ?
И последно - при проверка от Инспекцията по труда ми искат Ведомост за заплати за договорите по чл.114а от КТ, длъжни ли сме да правим ведомости за тях ?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група