Покупка на тов. автомобил с предварителен договор

09.10.2017, 17:46 3960 6

09.10.2017, 17:46
Публикации: 163 / 4
Здравейте !  :cray:
До момента не съм се сблъсквала с подобен казус и затова реших да се допитам до вас след като няколко дена търся нещо подобно но не можах да намеря. Казуса е следния:
През м. 10  ЕООД подписва предварителен договор за покупко-продажба на изплащане по реда на чл. 335 от ТЗ. на товарен автомобил с  друга фирма.
 Издадена е фактура на ЕООД на стойност данъчна основа-31000лв. / ДДС 20% -6200лв/сума за плащане 37200лв.
Внася управителя с платежно нареждане за кредитен превод - 6200лв.(това е ДДС) и на платежното е написано частично плащане по ф/ ра......
В предварителния договора е посочен погасителен план - данъчната основа 31000лв разделена на 24месеца. За такъв период е предварителния договор. В договора също е опоменато че след като се внесе и последната вноска с ноториално заверен договор тов. автомобил се прехвърля на ЕООД
Въпросите са много и затова ще съм благодарна на всеки които е имал подобен казус да ми помогни да си изясна нещата
1. Този ДМА не е на ЕООД тои ще стане след като се изплати. Или е на ЕООД след като има издадена фактура? Това е ДМА на изплащане?
 2.Фактурата се осчетоводява се:
               205 - 31 000; 4531- 6 200 /402- 37 200     Или греша?
3.Това ДДС което е внесено по банка как да го осчетоводя? 
               402 /503  - 6200лв?
4. всяка вноска се осчетоводява :
              402  / 503  1 292лв.
5. Този ДМА амортизация начислява ли се?
Ако някъде греша моля поправете ме.  :no: :(
#1 | 09.10.2017, 20:32
Публикации: 45 / 4

През м. 10  ЕООД подписва предварителен договор за покупко-продажба на изплащане по реда на чл. 335 от ТЗ. на товарен автомобил с  друга фирма.
 

  ЗДДС
   Чл. 6. (2) За доставка на стока за целите на този закон се смята и:
              2. фактическото предоставяне на стока по договор, в който е предвидено прехвърляне на правото на собственост върху нея под отлагателно условие или срок;
#2 | 10.10.2017, 11:27
Публикации: 163 / 4
Благодаря ти emil4400 бях се тотално объркала след твоя отговор си видях многото грешки.  Много ясно е написано в чл. 335 от ТЗ .
Следователно записванията относно тази фактура са следните:
1. Заприходяване на ДМА           206 / 159  31000лв
2. Начислено ДДС по фактура   4531 / 404 2600лв
3. Платено ДДС по ф/ ра                404 / 503  2600лв
И когато ми е вноската по посочения погасителен плат
4. 159 / 401 1292лв.
От м. 11 започвам да начислявам амартизация на ДМА???

Ако пак греша моля ви поправете ме?

#3 | 08.11.2019, 13:33
Публикации: 69 / 0
И аз имам такъв казус в момента и ме интересува дали сте си начислявали амортизация.
При мен е малко заварено положението и търся логика защо предната счетоводителка е сложила автомобила по 205 и не му е начислявала амортизация година и половина.
Сега сме изплатили всички вноски, но отстъпваме правото на собственост на трето лице. Въпросът е трябвало ли е да се начислява амортизация и да си намаля балансовата стойност?
Консултирах се с фирмата, от която е закупен и те казаха, че са имали същата ситуация, при която са направили 205/159 с "-" и после са признали целият разход по вноските като наем на 602/159 с цялата сума. Според вас правилно ли е да се признае целият разход в годината на изплащане или е по-добре да се начислява амортизация?  :blink: :blink: :blink:
#4 | 08.11.2019, 13:53
Публикации: 668 / 83
Кога да начислваш амортизация. Малко вероятно да е изваден от експлоатация и за това да не е начисляване амортизация или да не използва разход. Тук може да се изготви справедлива оценка и да си го обезцените.

Пиша малко петъчно и не влагам много мислене :)
#5 | 08.11.2019, 14:32
Публикации: 69 / 0
Не, не е бил изваден от експлоатация.
Не разбрах дали е трябвало да има амортизация или не? :)
#6 | 07.02.2020, 16:58
Публикации: 69 / 0
Здравейтее,
Повдигам отново темата, за да може да се включи някой ако е изпадал в такава ситуация с предварителен договор.  :noexpression:
И ако може да ми кажете дали е трябвало да се начислява амортизация на МПС с текста отдолу?
 :blink:
И аз имам такъв казус в момента и ме интересува дали сте си начислявали амортизация.
При мен е малко заварено положението и търся логика защо предната счетоводителка е сложила автомобила по 205 и не му е начислявала амортизация година и половина.
Сега сме изплатили всички вноски, но отстъпваме правото на собственост на трето лице. Въпросът е трябвало ли е да се начислява амортизация и да си намаля балансовата стойност?
Консултирах се с фирмата, от която е закупен и те казаха, че са имали същата ситуация, при която са направили 205/159 с "-" и после са признали целият разход по вноските като наем на 602/159 с цялата сума. Според вас правилно ли е да се признае целият разход в годината на изплащане или е по-добре да се начислява амортизация?  :blink: :blink: :blink:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група