Осигуряване Управител и представляващ ЕООД,

25.10.2017, 12:36 3287 5

25.10.2017, 12:36
Публикации: 11 / 0
Здравейте 
Моя въпрос е следния:
Дружество Х ЕООД е с едноличнен собственик ЧЮЛ (регистрирано извън ЕС).
Следва ли управителя и представляваш ЕООД-то да се осигурява?
В случая той е ЧФЛ, без постоянно пребиваване в страната.
Според мен като самоосиг.се лице не следва и не може, защото собственик е ЧЮЛ.
Като управител следва, но само ако получава възнаграждение.

Чета чл.4, ал.1,точка 7 от КСО ....
#1 | 25.10.2017, 14:40
Публикации: 11 / 0
Някой може ли да ми каже правилно ли разсъждавам? :) :question: :noexpression:
#2 | 25.10.2017, 15:34
Публикации: 11956 / 2182
Дружество Х ЕООД е с едноличнен собственик ЧЮЛ (регистрирано извън ЕС).
Според мен като самоосиг.се лице не следва и не може, защото собственик е ЧЮЛ.

Да, това е така.

Като управител следва, но само ако получава възнаграждение.
Чета чл.4, ал.1,точка 7 от КСО ....

От кой точно текст правите това заключение ?
#3 | 25.10.2017, 16:12
Публикации: 11 / 0
Благодаря за отговора.
Относно това, че следва да се осигурява по ДУК, само ако в договора за управление изрично е посочено възнаграждение не намерих законово основание. Намерих подобни твърдения в някои статии в интернет.
Затова се позачудих.
Т.е. според вас трябва да осигурявам по ДУК чуждестанното физ.лице (не ЕС гражданин) на мин прагове за длъжност управител за съответната дейност, даже и да не получава реално възнаграждение?
Основавайки се на чл.6, ал.3 от КСО?

#4 | 25.10.2017, 19:55
Публикации: 11956 / 2182
Ако ЧФЛ беше и съдружник съм съгласна с Вас, че при липса на възнаграждение по ДУК не следва да се осигурява на прага на управител. Следва обаче да се осигурява като СОЛ. В случая обаче СОЛ не е възможна опция . Първото, което ми прави впечатление в ситуацията е, че външно за дружеството лице полага труд безвъзмездно и това води до чл.16 ЗКПО и в тази връзка се счита за отклонение от данъчното облагане . Каква е логиката и смисъла едно ФЛ да работи и да не получава нищо ?
По-скоро да си зададем въпроса следва ли управител - ЧФЛ , външно за дружеството , да се осигурява ?
По отношение на здравното осигуряване има нюанси - дали е със статут на постоянно или временно пребиваващ. Потърсете теми и тука - има такива - и има мнения на колеги с опит в подобни ситуации.
#5 | 26.10.2017, 08:59
Публикации: 11 / 0
Благодаря отново за отговора и помощта.  :flowers:

Каква е логиката и смисъла едно ФЛ да работи и да не получава нищо ? - Същото ФЛ е собственик и на ЧЮЛ. Предполагам очаква дивиденти на по-късен етап.

По-скоро да си зададем въпроса следва ли управител - ЧФЛ , външно за дружеството , да се осигурява ?  - Да, това е следващия въпрос, който възниква, при условие че говорим за ЧФЛ, което не пребивава в България. :)

До колкото успях да проверя България има подписан Договор за социална сигурност със страната,  в която му е постоянното пребиваване и съответно само там би следвало да се осигурява. Остава да потърся и какво точно удостоверение за това трябва да предостави. :)

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група