Ново производство

01.02.2012, 17:51 6186 4

01.02.2012, 17:51
Публикации: 186 / 38
ООД, регистрирано по ДДС.
Купи нова линия за производство на  бисквити - производство различно от досегашното. В процес на усвояване на технологията отпада много брак. До момента няма продаден готов продукт, защото пробите още не отговарят на изискванията. Обаче  се трупа брак на продукция, за която са вложени материали с ползвано ДДС при покупката.  Очевидно е, че трябва да намеря форма за бракуване на тази продукция .  Ясно - ще правим  протоколи, ще трупам разходи за бъдещи периоди.
Питането ми е :
1. Някой ако съставял подобни протоколи - би ми било полезно да ги ползвам.
 2. Има ли някъде някакви норми доколко брак при усвояване на производството би бил в разумни размери ?
 3. Има ли нещо специфично при продажбата на тази бракувана продукция - тя за хората не става, но може да се продава на животновъди - разбира се на съвсем символични цени, които дори  са няколко пъти под стойността на материалите  - и то така, че да не се нарушат изискванията на ЗДДС и ЗКПО и стандартите ?
4. Ако някой иска да сподели опит в осчетоводяване на подобна ситуация - ще бъде полезно.
#1 | 01.02.2012, 18:44
МамаБожка
Доне, нормите на брака както ти ги подадат технолозите. Тук ти закачам един файл за брак.
#2 | 01.02.2012, 19:08
Публикации: 186 / 38
Какви технолози - какви 5 лева  :( Мериш със софийски аршин. Тук е провинция - Собственика с жената и децата, счетоводителя ..... и май други няма. Въпрос на оцеляване.  Счетоводителя /т.е. аз/ - той и юрист, той и финансист, той  им помага да излязат от блатото, щото иначе и той ще затъне.... Сега трябва да се порова в нета - да стана и технолог :(
#3 | 01.02.2012, 19:10
Публикации: 186 / 38
Благодаря за протокола - ще ми свърши работа. :smile1:
#4 | 02.02.2012, 12:41
МамаБожка
Какви технолози - какви 5 лева  :( Мериш със софийски аршин. Тук е провинция - Собственика с жената и децата, счетоводителя ..... и май други няма. Въпрос на оцеляване.  Счетоводителя /т.е. аз/ - той и юрист, той и финансист, той  им помага да излязат от блатото, щото иначе и той ще затъне.... Сега трябва да се порова в нета - да стана и технолог :(
разбирам те... направи си една заповед за техн. брак и една примерно за брак при усвояване на технологията, защото брака при втората нали ще е по-голям и при една ревизия ако не вярват да седнат да мерат
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група