За майчинството когато липсва трудов стаж

03.04.2014, 15:33 296088 278

#160 | 03.04.2014, 15:33
Публикации: 2 / 0
Защо ти е 18 месеца непрекъснат стаж?
Имаш ли 12 месеца стаж - имаш. Осигурена ли си за общо заболяване и майчинство преди 45-дневния болничен - предполагам, че си или ще бъдеш.
Тогава какво те притеснява? Минималното майчинство ти е в кърпа вързано :), а ако имаш по-добри доходи през /някои от/ последните 18 месеца - може да имаш и над минималното :)


Здравей, значи мога да взимам, просто трябва когато рабера че съм бременна , да почна да се осигурявам някъде тези 45 дни преди термина, така ли да разбирам. Много благодаря.
#161 | 04.04.2014, 10:50
Публикации: 9 / 1
Здравейте! Бих искала да Ви попитам следното: Бременна съм в 4 месец. Стаж имам достатъчно дълго през годините. Но бих искала да не си карам майчинството на сегашната ми месторабота по определени съобръжения. Правата си ги знам добре, работодателя също познавам добре и към момента нямам проблеми никакви, но определено бих искала в друга фирма да изкарам майчинството. Въпросът ми е ако сегашният работодател ме освободи например в 6-ия месец, веднага постъпя на работа в нова фирма, работя там примерно 5 дни и изляза веднага след тези 5 дни в болничен и така до самото раждане, то при новият ми работодател трябва да се внесат всички дължими осигуровки и данъци само за тези 5 дни и от там нататък няма да му коствам никакви разходи, освен че трябва да ми се подава декларация 1, да ми се предвижат болничните и т.н. Бихте ли ми отговорили дали правилно съм се ориентирала. Просто смятам да помоля накой познат да ме назначи за няколко дни и да изкарам при него майчинството. Благодаря предварително!
#162 | 04.04.2014, 10:55
Публикации: 11947 / 2181
За времето, през което ще сте в болнични работодателят ще трябва да внася здравни осигуровки в размер на 20.16 ст. за месец и да, да придвижва болничните , които ще представяте , да подава и обр.1 за Вас.
#163 | 04.04.2014, 13:34
Публикации: 9 / 1
Благодаря Ви за отговора, щом са само здравни осигуровки сумата е достатъчно малка, за да не притеснява. А болничния до излизане в 45-дневен боличен преди раждане кака точно се изчислява - например при брутна заплата през последната една година от 600 лв? Това е доста елементарно питане и със сигурност е разисквано, но много ме обърква сумата на болничния колко трябва да се получи. Много, много благодаря! :smile1:
#164 | 04.04.2014, 13:38
Публикации: 11947 / 2181
http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php

В горепосочения линк има калкулатор от КиК-инфо за изчисляване на болнични като са дадени и указания как да се процедира - ще можете да си изчислите сумата.  :smile1:
#165 | 04.04.2014, 14:15
Публикации: 9 / 1
Да, използвах вече калкулатора, но се затруднявам и нещо не правя правилно при положение, че изляза в болничен например в 6-тия месец преди раждане и така последнит 3 месеца преди термина ги обърквам. Отаналото си попълвам коректно, изчислих и при положение, че работя до 45-тия ден преди раждането. Но ако изляза по-рано болничен не успявам да попълня коректно нещата - дано не ви изнервя много с написаното обяснение, че не се справям ;)))))
#166 | 05.05.2014, 21:51
Публикации: 1 / 0
Здравейте ,
искам да попитам, ако примерно не мога да си намеря работа и не успея  да се самоосигуря до 12 месеца преди периода на бременност и самата бременност какво ще последва и дали изобщо ще получа някаква помощ за отглеждането но бебето?
Благодаря предварително!    :smile1:
#167 | 05.05.2014, 22:20
niniv
Ако нямате трудов стаж ви се полага 1 година помощи от социални грижи и еднократната помощ при раждане на дете :)
#168 | 28.05.2014, 23:23
Публикации: 2 / 0
здравейте, ето и моя казус. Работя от 2008 г на трудов договор ( т.е имам 12 месеца), като от април тази година съм в нова фирма с 6 мес. изпитателен срок. Бременна съм в 3 месец и адвокат ме консултира, че законът не ме защитава и шефа може да ме изгони по всяко време, когато съм в изпитателен срок.
- сучай едно - ако ме съкрати и  до 45 дни преди майчиството не съм на трудов договор, но се самоосигурявам, как ще ми се сметне обезщетението. Пак ли ще е 90% от осигурителния доход или за да взимам тези 90% трябва да съм на трудов договор.
- случай две - ако ме съкрати в близките месеци и се самоосигурявам оставащите месеци, а подпиша трудов договор малко преди да родя, как биха ми се смятали обезщетенията.
- случай три - не ме съкрати, но понеже ме осигуряват на мнг малко пари, ако се доосигурявам като самоосигуряващо се лице и сама си внасям осигуровките, този доход ще се вземе ли впредвид при обезщетението за майчинство, т.е може ли да съм на трудов договор и да съм самоосигуряващо се лице едновременно?
Благодаря ви за отговора :)
#169 | 29.05.2014, 09:34
Публикации: 6679 / 661
Адвокатът правилно Ви е консултирал. Как ще се самоосигурявате? Ако имате предвид да си внасяте здравните осигуровки като безработно лице няма да имате право на обезщетение, а само на социални помощи (при определени условия).
#170 | 29.05.2014, 10:05
Публикации: 9 / 0
Здравейте, отново и от мен :) Бях писала преди време за това дали имам право на майчинство за втората годинаот НОи след като сега получавам такова отсоциалните  и вие ми казахте че мога да плучавам само ако имам 12м. трудов стаж и ако някой ме наеме на работа . Стажа ми е достатъчен и има къде да започна работа , само че познатите при които ще започна искат от мен да работя известно време за да им помогна малко докато си намерят работник . Въпросът ми е може ли да изляза по майчинство след като детето навърши една година ? Тя става на годинка на 04.06.14г. а те искат от мен да работя около месец при тях след тази дата , а и все още не съм започнала и не съ и назначена . Ако ме назаначат на 10-ти юни не пропада ли възможността да изляза в майчинство след това ??? Много съм объркана и напрегната и за това ще съм ви много благодарна ако ми разясните как трябва да се случи всичко !
Благодаря и приятем ден от мен :)
#171 | 29.05.2014, 10:22
Публикации: 6679 / 661
Винаги може да подадете необходимите документи след назначаването Ви на работа и да ползвате отпуска за гледане на дете от 1 до 2 годинки. След назначаване на трудов договор до излизане в отпуск за гледане на дете имате право на 50% от обезщетението след подаване на необходимите документи.
#172 | 29.05.2014, 10:36
Публикации: 9 / 0
Много благодаря за бързият отговор . :)
#173 | 29.05.2014, 21:11
Публикации: 2 / 0
Адвокатът правилно Ви е консултирал. Как ще се самоосигурявате? Ако имате предвид да си внасяте здравните осигуровки като безработно лице няма да имате право на обезщетение, а само на социални помощи (при определени условия).

ами затова си мислех да се регистрирам като самоосигуряващо се лице на своборна професия на максимален осигурителен доход за майчинство, болести и т.н и преди термина да мина на трудов договор във фирма, за да взимам 90% от осигурителния доход. Обаче тук ме посъветваха, да не го правя, защоот НОИ вече се усещат, че се прави заради по-високо майчинство и искали доказателсвто за доходите, че можеш да си плащаш тези високи осигуровки и съответно, ако не можеш да докажеш, не ти го признават за майчинство.
Проблемът е че май ще остана без работа преди да ми проличи, защото се оказва, че в тази фирма бавели заплатите с повече от месец, ми на капак давали по 200 лв само!!!!! Представяте ли си, а с мен са се разбрали за заплата 1000 лв и още не съм получила за април!!!!!
#174 | 19.06.2014, 11:16
Публикации: 6 / 0
Имам спешен въпрос!
Редовна студентка (т.е. доколкото знам само здравно осигурена?) бях до март 2014, сега имам потвърдена бременност с термин 15 февруари 2015 година и никакъв трудов или осигурителен стаж (документално). Има ли смисъл да започна фиктивно работа на ТД и ще си получа ли майчинството след като общия стаж- преди и след раждане - стане 12 месеца? Има ли смисъл да се осигурявам на по-висок доход (напр 700лв, колко биха били осигуровките?) след като се смята за повече от 12 месеца назад (18/24?) Как да го сметна- калкулатора тук има оказания за поставяне на 340-мин.запл. - за годините от редовно студентсво, а за месеците от майчинството, които влизат в 12-те мес. задължителен стаж? - минимална или по назначение от фиктивния ТД заплата се смята??
Помогнете с инфо! Да се отказвам ли от идеята за редовно майчинство поне след 4-5-тия месец на детето? /това и с изплащането на студентския заем не искам и да си го представям.. /
#175 | 19.06.2014, 11:22
Публикации: 6679 / 661
Дали има смисъл да започнете фиктивно работа - трудно е да се прецени на първо четене. Трябва да се направят по-подробни сметки. За осигуряване на по-висок доход според мен (изразявам лично мнение) - няма никакъв смисъл.
#176 | 19.06.2014, 11:38
Публикации: 6 / 0
Благодаря за бързата реакция!
Под има ли смисъл - имам предвид ще получавам майчинство все пак след 4-5-я мес., нали- поне от което прочетох тук ?при назначаване от Юли 2014- Юли 2015 вече ще ми се полага ли такова ако това е единственият ми осиг.стаж?

има ли шанс то да е повече от минималното   --->/последната заплата или мин.-340 се взима за база за месеците след отпуск по майчинство - в моя сл - Януари - Юни 2015/?
#177 | 19.06.2014, 11:45
Публикации: 6 / 0
Питам, защото из нет-а попадах и на мн злобно коментари по подобни казуси - от рода "какво майчинство чакаш при няколко мес. стаж през живота си!" А тук получих надежда, че поне след 5-тия мес на детето мога да взимам редовно майчинство от НОИ - така ли е??
А за какъв период  -  за 1-вата и за 2-рата година ли ще е?
#178 | 19.06.2014, 11:46
Публикации: 6679 / 661
Няма начин да се вземе този период за база, защото след като термина е 15 февруари ще Ви бъде издаден болничен за 45 дни преди раждане (с начална дата около 01.01), след това следващ болничен за раждане и третия болничен за гледане на дете. През този период НЯМА начин да се внасят осигуровки за фонд Общо заболяване и майчинство. Периодът ще Ви се зачете за осигурителен стаж, но без осигуровки и тогава отново ще е МРЗ за страната.
#179 | 19.06.2014, 11:53
Публикации: 6 / 0
Не споменах, че веднага след средното заминах за Дания където успоредно учех и работех (2008-2009-2010) имам поне година отработен стаж там преди да продължа в БГ следването, но никога не съм се интересувала на каква база съм била осигурявана там. Предполагам мога да си взема документ от там, но ще има ли някакво отражение в/у въпроса с майчинството ми в БГ??

/п.с. - там са стриктни с осигуряването и беше голяма сериозна и фирма, вероятно съм била с пълен пакет осигуровки, само разправията за да си взема документ за всичко това ще има ли някакво отражение?/
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група