Безвъзмезден трудов договор

26.12.2018, 22:31 4350 7

26.12.2018, 22:31
Публикации: 2 / 0
Здравейте,ситуацията е следната майка ми е собственик на фирма еоод тя е пенсионер става дума за магазин.Аз работя на редовна държавна работа на смени и имам възможност да помагам в магазина има ли вариант в който да се подпише трудов договор за безвъзмезден труд за да се избегнат здравни и пенсионни осигуровки защото така или иначе съм си осигурен?И ако това се окаже възожно ще мога ли да изготвям фактури и да продавам на каса?
#1 | 26.12.2018, 22:44
Публикации: 9298 / 1557
Няма такава възможност.

Е има, но струва между 1500 и 15000 лв при проверка.
#2 | 27.12.2018, 17:30
Публикации: 160 / 29
Направете  си едно пълномощно,заверено при нотариус,те знаят как да го изготвят да Ви упълномощат за да продавате,подписвате ,да представлявате пред НАП,ИТ и т н. и може да работите,имам фирми в които баща е упълномощил сина си,свекърва е упълномощила снаха си ,мъж е упълномощил съпругата си и са имали проверки от НАП и ИТ и не са имали проблеми.
#3 | 27.12.2018, 17:58
Публикации: 4367 / 719
Подписването и представляването е едно, ама за работа пред тезгяха... тази идея ми се струва много хубава, за да е истина :)
#4 | 27.12.2018, 22:28
Публикации: 160 / 29
1.Съпруга работи повече от 10г.,в склад на едро,където собственик на фирмата е съпругът -зарежда стока,продава и т.н., с пълномощно и доста пъти са идвали от нап и ит и не е имало проблем.
2.баща-собственик на фирма в провинцията,открива магазин за авточасти в софия  и изготвя пълномощно на сина си да работи в магазина в софия и 3г.докато обекта е в софия са минавали на проверки и не е имало проблем
И двете фирми са по ДДС
По памет ще напиша горе долу съдържанието на пълномощното:
т.1.Вместо мен от името и за сметка на фирмата ми да сключва договори,да закупува и продава стоки,материали,оборудване и т.н.
т.2.Да представлява фирмата пред всички админастративни власти в страната,физически и юридически лица и тн.
Казаха ми че адвоката който им е изготвил пълномощните,се е допитал в ИТ,и са му казали че роднини могат да работят с нотариално заверени пълномощни
Друг е въпроса че зависи на какъв и в какъв амин ще е проверяващия и винаги може да се заяде и да състави акт
#5 | 27.12.2018, 23:10
Публикации: 9298 / 1557
Ега ти адвокатите, ега ти питането, ега ти отговора от/кого от/ ИТ :(
След като продава в магазин, значи има работно място и няма как да не се тълкува като скрит трудов договор. Колкото и тъп, сговорчив или корумпиран на да е проверяващия от ИТ едва ли би лишил бюджета (вкл. личния си приход като процент) от една прилична сума, която която съм посочила по-горе или да лиши джоба си от "малка почерпка"

Иначе може да представлява майка си, че баща си... пред НАП,  НОИ и други институции. Доколко това може же да е без заплащане няма да коментирам. Когато изпълнява дейности, които могат да се асоциират с управление на фирмата, нещата могат и да изискват и договор за управление.
#6 | 28.12.2018, 22:33
Публикации: 2 / 0
Благодаря за отговорите ще се посъветвам с адвокат за повче информация и ще споделя как стоят нещата от правна гледна точка.
#7 | 29.12.2018, 00:49
Публикации: 4367 / 719
Дано попаднете на знаещ адвокат, защото по тези теми част от тях са гола вода и освен, че ще се охарчите за хонорар може да ви нанесат и вреда. По-добре минете през две-три счетоводни кантори за да сверите отговорите им :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група