Нерегистрирана фирма по ЗДДС

16.08.2016, 19:16 12073 13

16.08.2016, 19:16
Публикации: 94 / 1
Здравейте! Фирма нерегистрирана по ЗДДС , работеща от 2 месеца издава фактура за изработка на елемент на голяма компания рег. по ДДС с начислен данък.Фирмата няма счетоводител и момчето само си пиши фактурите .За голямата компания не е проблем , но се оказва че това ще бъде проблем за нерегистрираната по ДДС фирма.Авансово е поискал пари и е издал фактура за сумата с нач. ДДС , работата е изпълнена и сега трябва да се пусне фактура с остатъка от договорената сума.Фактурата която ми показа е"опростена" но е начислил  ДДС.Аз не съм на ясно но го посъветвах да си потърси счетоводител който да се занимае с работите му.Притеснен е, че е в голямо нарушение.Как трябва да постъпи, до края на работния ден на 18.08 е обещал фактурата , а не знае какво да прави............да начислили ДДС отново или не.
#1 | 16.08.2016, 19:48
Публикации: 9335 / 1570
Проблемът и при фирмата получател хич не е малък. Нали те ще ползват данъчен кредит без основание.
Единственият изход е да се анулира издадената фактура и да се издаде нова без ДДС. И всяка следваща фактура трябва да е без ДДС. Поне до регистрацията.

ПП. НАП започва проверки точно на такива сделки между регистрирани и нерегистрирани лица.
#2 | 16.08.2016, 19:54
Публикации: 94 / 1
Ами какво се случва със сумата която е получена вече.Фактурата за авансово плащане е издадена м.Юли и сумата е преведена с нач.ДДС.А през м.Юни доколкото знам имат също издадена фактура с нач. ДДС към същата фирма.Тази ще им бъде 3-та.
#3 | 16.08.2016, 20:02
Публикации: 9335 / 1570
Ако е издал фактура 100 + 20ддс, анулира и издава фактура без ДДС на стойност 120 лв.
Анулира всички неправомерно издадени фактури!
Икономията от счетоводител често излиза през носа.
#4 | 16.08.2016, 20:17
Публикации: 94 / 1
Да така е .........абсолютно, без счетоводител няма да се оправят нещата.Утре ще потърси кантора, за да се заемат с делата му.Просто от любопитство............. как точно се анулира фактура, извинявам се за безумните въпроси предварително.Не съм счетоводител , но съм благодарна на всяко ново нещо което успея да разбера.
#5 | 17.08.2016, 08:27
Публикации: 1230 / 73
Обаждате се на фирмата,на която сте издали фактурите и обяснявате ситуацията.Те ще ви върнат екземплярите,които сте им дали.Ако са ползвали ДК за неправомерно начисленият ДДС , ще направите и протокол за анулиране.Вие ще издадете нова фактура без да начислявате ДДС.А в кочана/ако издавате фактурите от кочан/ ще пазите всички екземпляри на анулираните фактури.
#6 | 17.08.2016, 11:26
Публикации: 314 / 38
Понеже следя темата и един вАпрос ме мъчи.

Рег. фирма събира фактурите си за месеца и ги осчетоводява. Гледа между тези фактури се мъдри фактура с контрагент /ЕИК/ и във фактурата има основа и ДДС. Този контрагент не е ДДС регистриран и грешно е съставил документа. Нали счетоводителят на тази фирма има грижа да "улови" този документ? Предполагам че всеки колега разполага със софтуер, който лови това. Та мисълта ми е - ще осчетоводите ли такава фактура, ако софтуера изпищи и каже, този контрагент не е регистриран и проверите това със свободен достъп в сайт-а на НАП?
#7 | 17.08.2016, 12:47
Публикации: 11956 / 2182
... ще осчетоводите ли такава фактура, ако софтуера изпищи и каже, този контрагент не е регистриран и проверите това със свободен достъп в сайт-а на НАП?

 Вал3ри ,
ако знам, че фактурата е неправомерно съставена и ДДС неправомерно начислен ще я върна да бъде коригирана или анулирана и издадена правилната.
#8 | 17.08.2016, 12:52
Публикации: 2973 / 395
Аз проверявам новите доставчици и клиенти за регистрация. Тези, които вече са въведени в системата - не, това е чудовищна работа да се прави при всяко подаване на ДДС.
#9 | 17.08.2016, 13:27
Публикации: 314 / 38
делфин/пъпешче бях на 99.99% че това се проверява и че от другата страна най-вероятно ще върнат някакъв отговор към лицето, което е издало грешна фактура
#10 | 17.08.2016, 14:22
Публикации: 83 / 12
И аз винаги проверявам новите си доставчици дали са регистрирани и разпечатвам справката. Софтуера ми не пищи, затова го правя, но само при новите
#11 | 18.08.2016, 14:08
Публикации: 94 / 1
Здравейте............... .само за инфо.Осведомена е фирмата на която е  издадена фактурата с неправомерно начислен ДДС.Ще се върнат и анулират и двете фактури.В понеделник ще се сключи договор за счетоводно обслужване и вече ще има кой да следи важните неща (((((
#12 | 16.03.2018, 14:21
Публикации: 11 / 0
КАК СИ ЗАВЕЖДАТ ФАКТУРИ ОТ РЕГИСТРИРАН ДОСТАВЧИК ПО ДДС КЪМ ФИРМА НЕРЕГИСТРИРА НА
#13 | 16.03.2018, 15:55
Публикации: 9335 / 1570
КАК СИ ЗАВЕЖДАТ ФАКТУРИ ОТ РЕГИСТРИРАН ДОСТАВЧИК ПО ДДС КЪМ ФИРМА НЕРЕГИСТРИРА НА
При доставчика както всички други издадени фактури. При получателя - по крайна стойност (където и да се завеждат)

И не викайте.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група