Обещетение за безработица след отпуск по майчинство

23.07.2019, 16:28 1519 3

23.07.2019, 16:28
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Получих предложение за нова работа, но междувременно разбрах, че съм бременна. Позицията се временна, по заместване на служителка в майчинство, със срок 1 година. Това, на практика означава, че ще изляза в майчинство преди да е изтекъл договора. Интересува ме, след изтичане на срока на майчинството (ако ползвам 1 година), имам ли право на обезщетение на безработица, а също така, на каква база ще се определя размера на обезщетението (заплатата преди да изляза в майчинство, обезщетението по време на майчинството, или минималната работна заплата).

Също така се чудя - имат ли право, от компанията, в която ще започвам работа да оттеглят офертата, ако им кажа, че съм бременна?

Предварително благодаря за информацията!
#1 | 23.07.2019, 16:49
Публикации: 2966 / 392
Имат право.
Договорът ви ще бъде прекратен с връщането на титуляра. Ако сте излезли в отпуск до 410 дни междувременно, ще получавате обезщетението си по майчинство до края на тези дни, независимо, че договорът е прекратен.
Нямате право на обезщетение за безработица, ако ползвате обезщетение по майчинство. Ако не ползвате - ще имате право на обезщетение за безработица -  изчислява се на база осигурителен доход за последните 24 месеца. Какъв ще е размерът и срокът зависи и от това кога последно сте ползвали подобно обезщетение.
#2 | 23.07.2019, 16:55
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Много благодаря за бързия отговор!

Значи след изтичане на майчинството няма да имам право на обезщетение за безработица дори в минималния размер?
#3 | 23.07.2019, 17:19
Публикации: 2966 / 392
Написала съм "ако" и защо.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група