ВОП с частична доставка до България

30.05.2018, 09:32 3324 8

30.05.2018, 09:32
Публикации: 13 / 1
Здравейте!

Имам следния казус: закупили сме определено количество печатни материали от немски доставчик, регистриран по ДДС. Част от тях са доставени до България, за което имам товарителница. Останалите са изпратени с куриер до летището във Франкфурт, където са предадени на мой колега, който по това време е бил командирован там. Имам фактура за материалите, в която фигурира и куриерският разход до Франкфурт, като ДДС е начислен на цялата стойност.
От това, което знам, частта с доставените до Франкфурт материали не може да се счита за ВОП. Но останалата част, което е доставена до България, си е ВОП отвсякъде.
Как да отразя коректно фактурата?

Благодаря предварително!

Поздрави!
#1 | 30.05.2018, 10:32
Публикации: 11969 / 2190
И като получава пратката на летището колегата какво прави с нея ?
#2 | 30.05.2018, 10:37
Публикации: 13 / 1
И като получава пратката на летището колегата какво прави с нея ?

Ползва съдържанието за едно изложение, заради което е командирован.
#3 | 30.05.2018, 12:05
Публикации: 11969 / 2190
Така, както разбирам въпроса Ви правя извод, че във фактурата за тези материали са Ви начислили ДДС на цялото количество - и това, което е доставено в Бг и това, което е останало там.
Следва да направите Протокол по чл.117 като в данъчната основа включите и начисленото ДДС на това количество материали, които са доставени в страната. По този въпрос вижте едно Указание на НАП :
https://www.tita.bg/laws/113
От линка Ви цитирам само интересуващата ни част по повод питането :

Скрит текст :

и още нещо по въпроса :
http://qwerty1/2573-vop-s-nachisleno-dds/
#4 | 30.05.2018, 13:29
Публикации: 13 / 1
Така, както разбирам въпроса Ви правя извод, че във фактурата за тези материали са Ви начислили ДДС на цялото количество - и това, което е доставено в Бг и това, което е останало там.
Следва да направите Протокол по чл.117 като в данъчната основа включите и начисленото ДДС на това количество материали, които са доставени в страната.

Това, което мен ме озадачава, е, че част от стоките не са напуснали пределите на страната на доставчика преди да бъдат предадени на нас в качеството ни на получател. Тази част от сделката въобще не отговаря на критериите за ВОП... Нямаме товарителница или друг документ, който доказва, че тази част от стоките са предадени на колегата ми във Франкфурт, но във фактурата е включена куриерската такса за въпросната доставка... Доставката до България за другата част от стоките е била за наша сметка.
#5 | 30.05.2018, 13:37
Публикации: 11969 / 2190
Всъщност те неправомерно са Ви начислили ДДС на цялата стойност. Така или иначе следва да издадете протокол по чл.117 за тази част от стоките, която е ВОП. Останалата част, използвана от Вас на място не подлежи на вписване в този протокол.
#6 | 30.05.2018, 14:27
Публикации: 13 / 1
Всъщност те неправомерно са Ви начислили ДДС на цялата стойност. Така или иначе следва да издадете протокол по чл.117 за тази част от стоките, която е ВОП. Останалата част, използвана от Вас на място не подлежи на вписване в този протокол.

Така разсъждавам и аз. Но как доказвам това пред органите на НАП? Имам една фактура за цялото количество и в нея не е дефинирано колко материали са ми доставили до България и колко са ми дали на място в Германия. Документът е омазан отвсякъде, но така или иначе, последствията при неправилно отразяване са си за нас...
#7 | 30.05.2018, 14:32
Публикации: 11969 / 2190
Ако знаете как стоят реално нещата направете си съответни протоколи за приети стоки и за използвани такива на въпросното изложение. Имате и товарителница. "Облечете" всичко в издържана документална форма - друго не мога да Ви посъветвам. :smile1:
#8 | 30.05.2018, 14:44
Публикации: 13 / 1
delphine, много благодаря, че се включихте! Много ми помогнахте!  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група