ДДС и износ

12.04.2021, 13:44 1725 4

12.04.2021, 13:44
Публикации: 48 / 1
Издала съм фактура за износ на стока за страна извън Европейския съюз. Не съм начислила ДДС на основание чл.28 ЗДДС. Износът обаче се осъществява 2 месеца по-късно. Тоест аз нямам митническа декларация за износ до края на месеца следващ медеца на износа. Трябва да си начисля ДДС с протокол. Начислих ДДС-то и сега този протокол трябва да го въведа в Дневника за продажби. Какъв контрагент посочвам?
#1 | 12.04.2021, 14:22
Публикации: 104 / 14
Логично погледнато трябва да посочите собствената си фирма според мен. А и едва ли е толкова важен контрагента, важно е да си начислите ДДС-то и в последствие да си го посочите с обратен знак.
#2 | 12.04.2021, 15:02
Публикации: 48 / 1
Благодаря, Константин. Точно това се чудя, дали като контрагент в дневника за ДДС да посоча собствената ни фирма или фирмата, на която съм издала фактурата за износ.
И още един въпрос ми изникна. Два месеца по-късно вече е извършен износа и имам митническа декларация. Сега трябва да анулирам протокола, с който съм си начислила ДДС. Опитвам се обаче да въведа в ДДС дневника същия протокол, но със знак минус. Програмата обаче ми изписва съобщение, че протокол с такъв номер вече е въведен и не ми разрешава да анулирам този протокол. Какво да правя сега?
#3 | 12.04.2021, 16:04
Публикации: 104 / 14
Правил съм подоно нещо преди години и моя софтуер си ми разреши същия номер със знак минус. Ако чак толкова не може да го измамиш, го направи с друг номер протокол със знак минус, все пак като имаш обяснение и подкрепящи документи си мисля, че ще си ОК и така.
#4 | 12.04.2021, 16:05
Публикации: 104 / 14
а другия ти вариант е да пипнеш директно в txt-то
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група