Право на съставяне на ГФО на предприятия

20.09.2020, 11:22 1253 3

20.09.2020, 11:22
Публикации: 5 / 0
Здравейте, имам завършена степен магистър по специалност "Счетоводство и одит в нефинансовите предприятия" и над 4 години професионален стаж като счетоводител в счетоводно предприятие на трудов договор (ако е от значение въпреки че съставям ГФО на клиентите, за съставител винаги е писан управителя на счетоводната къща).
Искам да попитам съгласно горе посоченото бих ли могъл да се регистрирам като свободна професия (или като ЕТ примерно) и съответно да извършвам счетоводна дейност, или трябва да съм и дипломиран експерт-счетоводител?
#1 | 20.09.2020, 14:06
Публикации: 4367 / 719
То остана всички да сме дипломирани експерт-счетоводители :)
Иначе, най-точни за отговора на въпроса са чл. 17 и 18 ЗСч.
#2 | 20.09.2020, 14:24
Публикации: 9298 / 1557
бих ли могъл да се регистрирам като свободна професия (или като ЕТ примерно) и съответно да извършвам счетоводна дейност
Няма никакви ограничения за регистриране на ЕТ или фирма, извършваща счетоводна дейност. За регистрация на свободна професия - счетоводител, единственото изискване е да имате някаква диплома за завършено обучение по счетоводство /от училище, университет или обикновен курс/. Винаги може да упражнявате счетоводна дейност /със и без счетоводно образование/, но не винаги може да съставяте и подписвате ГФО.
Изискванията на Закона за счетоводството са относно съставителите на ГФО и специализираните счетоводни предприятия. bobo е цитирал членовете.

ПП Като бъдещ самостоятелно практикуващ счетоводител би трябвало да сте наясно поне с две неща: Къде са регламентирани изискванията за съставители на ГФО и че ЕТ е най-калпавата форма на търговска дейност.

Успех в начинанието!
#3 | 20.09.2020, 18:29
Публикации: 829 / 69
Можете да сте съставител на финансови отчети, но с едно на ум. За мен не е от значение колко години стаж като счетоводител има лицето, а какво е научило през това време.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група