Приравняване на трудов стаж от чужбина

12.09.2022, 17:20 3217 3

12.09.2022, 17:20
Публикации: 2 / 0
Здравейте! :smile1:
Преди малко звъннах в НОИ, но честно казано съм още по-объркана и не знам кого да попитам.

Преди няколко месеца напуснах работата си в чужбина (член на ЕС, ако има някакво значение) и се прибрах в България. Тук бях на борсата до скоро и взимах обезщетение.
Въпросът ми е дали трябва да правя нещо, за да ми се признае трудовият стаж от чужбина, след като вече съм била регистрирана в НОИ във връзка с обезщетението за безработица?

#1 | 13.09.2022, 12:17
Публикации: 79 / 10
#2 | 14.09.2022, 10:01
Публикации: 2116 / 147
Здравейте! :smile1:
Преди малко звъннах в НОИ, но честно казано съм още по-объркана и не знам кого да попитам.

Преди няколко месеца напуснах работата си в чужбина (член на ЕС, ако има някакво значение) и се прибрах в България. Тук бях на борсата до скоро и взимах обезщетение.
Въпросът ми е дали трябва да правя нещо, за да ми се признае трудовият стаж от чужбина, след като вече съм била регистрирана в НОИ във връзка с обезщетението за безработица?

За трудов или за осигурителен стаж питате.
Това са различни неща и са свързани с различни права.
Редът за признаване е различен.
Органите - работодател, НОИ са различни.
#3 | 14.09.2022, 22:33
Публикации: 2 / 0
Честно казано не съм много сигурна кое какво значение има. Тази материя ми е много далечна, за което моля да ме извините.
Ще обясня така...
Аз съм с непрекъснати здравни осигуровки и вече съм започнала работа. Интересува ме дали това, че съм работила извън България фигурира изобщо някъде тук или трябва да подавам документи, за да се признае този трудов стаж. Става въпрос за 5 години, които не искам да изгубя някъде в пространството, защото могат да имат отношение към бъдещо майчинство, пенсия или нещо друго.
Надявах се, че след като съм била регистрирана в бюрото по труда и НОИ (където съм подавала формуляр U1), би трябвало този въпрос да е уреден, но не бих се изненадала, ако има още някоя бюрократщина, която да трябва да направя.
Дано да съм успяла да обясня.
Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група