Декл. чл.55 на чужденец

11.01.2019, 16:41 2178 3

11.01.2019, 16:41
Публикации: 58 / 2
Здравейте,
Изчетох доста, но все пак искам да се допитам и до колеги с практически опит.
ЕООД със собственик и управител чужденец от ЕС. Той ще изпълнява и управленски функции и ще полага личен труд. Няма сключен договор за управление, а поради причината, че сам ще работи мисля, че е по удачно да бъде като самоосигуряващо се лице. Осигуровки няма да дължи в Бг, понеже има А1 от неговата си държава, мислих, ако е на ДУК, ДУК-а има само управленски функции, а личния труд къде да бъде. Поради тази причина направих консултация НАП, където ме посъветваха да се заведе като самоосигуряващ се без осигурителни вноски и да се подаде ОКД 5 за започване на дейност. Той всеки месец ще получава възнаграждение за личния труд, от което ще му се удържа 10% данък и сега идва колебанието. Този данък всеки месец го удържам и накрая на годината подавам декл. чл.55 и тогава ли се плаща и данъка и в коя точка се декларира. Приложение 2 на декларацията е за ДУК, а аз нямам ДУК. Моля за малко помощ къде да го декларирам и дали не греша някъде.
#1 | 11.01.2019, 16:47
Публикации: 11954 / 2181
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,5347.40.html

Вижте в темата отговор 40 и прочетете прикаченото там Указание на НАП по въпроса. Накратко - данъкът на личния труд не се декларира с Д55, а с Д6 .
#2 | 11.01.2019, 16:50
Публикации: 58 / 2
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,5347.40.html

Вижте в темата отговор 40 и прочетете прикаченото там Указание на НАП по въпроса. Накратко - данъкът на личния труд не се декларира с Д55, а с Д6 .
Благодаря за линка, ще го погледна, но тук няма как да има Д6, понеже няма да се подава Д1 и Д6, нямам осигуровки, а само възнаграждение и 10% окончателен данък.
А в края на годината от НАП, ще искаме удостоверение по чл.58 от ЗДДФЛ.
#3 | 11.01.2019, 16:56
Публикации: 11954 / 2181
Няма да имате Д1, но в случая няма как да нямате Д6 само с данъка.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група