Закупуване на акции

02.12.2014, 18:39 12064 7

02.12.2014, 18:39
Публикации: 187 / 5
Здравейте! Искам да попитам следното - нали като се закупят акции от дадена фирма , те следва да се осчетоводят. По конкретно аз съм ЕТ и купувам акции от някое АД, и би следвало аз да ги водя по 511 сметка и да отчитам приходи и разходи при разлика в цените им.
Питам в този форум, понеже тук винаги ми отговаряте точно и бързо.
Благодаря на включилите се по темата.
#1 | 02.12.2014, 21:43
Публикации: 36 / 2
Ще осчетоводите приходи, ако ви изплатят дивидент, а за разходи по закупените акции не може да става въпрос.
#2 | 03.12.2014, 09:11
Публикации: 6403 / 1129
Прочетете НСС-32.

Най-общо, ако закупените акции са финансови активи държани за продажба и прилагате отчитане по дата на търгуване и преоценки на годишна база, както и приходно-разходния подход за отчитане на разликите от преоценки на финансовите активи на разположение за продажба:

1. Завеждане при придобиването
Скрит текст :

2. Правите преоценка в края на всяка година по справедлива стойност, която не се коригира с очакваните разходи по продажбата или друг вид освобождавания на финансовите активи,  държани за търгуване. 
В ГДД във връзка с формирането на данъчния финансов резултат увеличавате/намалявате счетоводния си финансов резултат съгласно чл. 34, ал. 1 с отчетения разход/приход от преоценка към 31.12 по сметка Разходи/Приходи от последващи оценки на финансови активи и инструменти.
С данъчния ефект от възникналата данъчна временна разлика към 31.12 се признава актив от отсрочени данъци, като се съставя статията (при ставка на корпоративния данък 10%), при условие че предприятието очаква облагаеми печалби през следващите години съгласно изискването на пар. 24 на МСС 2 Данъци върху дохода (респ. т. 4.3 на СС 12 Данъци от печалбата):
     Дт с/ка Активи по отсрочени данъци (Разход от последващи оценки на финансови активи x 10%)
                 Кт с/ка Печалби и загуби от текущата година
или
Дт с/ка Печалби и загуби от текущата година
                 Кт с/ка Пасиви по отсрочени данъци (Приход от последващи оценки на финансови активи x 10%)

Обратното проявление на данъчната временна разлика е при продажбата на акциите.

3. При продажбата на акциите освен това ще приложите текста на чл. 44 от ЗКПО:
Скрит текст :
#3 | 27.12.2014, 18:20
Публикации: 187 / 5
Благодаря за отговора! Искам да попитам - то АД се създава сега и все още не е регистрирано в търговския регистър, следва ли аз след като преведох парите за акциите , да си създам сметка от 22гр.  или да осчетоводя като разчет плащането ? Аз не съм получила нищо още - нито акции , нито временно удостоверение или нещо такова. А според мен трябва да получа документ за акциите.
#4 | 27.12.2014, 18:44
Публикации: 187 / 5
Здравейте! Да попитам още нещо - след като притежавам 10 акции от 10000 общо на АД - аз отчитам акциите като инвестиция в смесено предприятие, нали?
Благодаря за вниманието
#5 | 14.01.2015, 20:31
Публикации: 6403 / 1129
Благодаря за отговора! Искам да попитам - то АД се създава сега и все още не е регистрирано в търговския регистър, следва ли аз след като преведох парите за акциите , да си създам сметка от 22гр.  или да осчетоводя като разчет плащането ? Аз не съм получила нищо още - нито акции , нито временно удостоверение или нещо такова. А според мен трябва да получа документ за акциите.
След като още не сте получили акции, значи имате авансово плащане към доставчик или може да го отчетете като вземане по сметка "Други дебитори".

Здравейте! Да попитам още нещо - след като притежавам 10 акции от 10000 общо на АД - аз отчитам акциите като инвестиция в смесено предприятие, нали?
Благодаря за вниманието
Как ще отчетете акциите зависи от целта, за която сте ги придобили (за търгуване или като част от инвестиционен портфейл)
#6 | 18.01.2015, 11:47
Публикации: 187 / 5
Благодаря много за отговорите и вниманието!
#7 | 23.01.2019, 18:11
Публикации: 27 / 2
Здравейте, бих искала да се включа по темата с един въпрос, защото вече тотално се обърках, логиката на чл.34 и 44 от ЗКПО, доколкото разбирам е да няма данък върху печалбата от акции на регулиран пазар. Проблема при мен е че дружеството притежава акции в usd, закупени предходни години, акциите са преоценени по справедлива стойност към края на гидината., както е направена и валутна преоценка. Сумата от преоценката по справедлива стойност е отчетена в намаление на СФР. Тази година се освобождава дружеството от част от тези акции, проблема идва от курсовете на usd, в деня на освобождаване, как ще се равни обратното проявление с намалението по член.44 и печалбата в текущата година от освобождаването на акциите.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група