Пак сбъркан болничен лист

20.02.2019, 12:07 5538 6

20.02.2019, 12:07
Публикации: 825 / 178
Издаден втори  болничен след раждане. Изпратен и приет в НОИ. След 10 дни от НОИ установяват, че лекаря е сгрешил ЕГН-то на лицето, а аз съм го подал правилно от програмата.
Днес ми носят друг болничен лист, с правилното ЕГН, но с друг номер на листа. Датата на издаване е останала същата - периода за обезщетение същия.
Но отметката на болничният лист е ИЗДАВАНЕ. Т.е. - нов лист.
Този новият - хайде ще го обработя и пратя, но преди това не бива ли да залича подадения преди това за същия период? Нямам друг б.лист от доктора като заличен - издава си човека направо нов. Не мога да направя корекция на стария, защото новия б.лист е с друг номер..
Та, ако помогне някой - ще съм благодарен! :smile1:
#1 | 20.02.2019, 12:26
Публикации: 11947 / 2181
Според мене не трябва да правиш нищо повече от подаване на новия болничен. Първият подаден в НОИ няма да бъде изплащан поради откритата вече и от тях грешка.
#2 | 20.02.2019, 12:28
Публикации: 825 / 178
Благодаря, delphine!  :give_rose:
И аз си мислих да не се набутвам излишно..
#3 | 20.02.2019, 13:08
Публикации: 1302 / 183
Това с ЕГН-тата определено започва да ме шашка...  :blink:
Само да си попитам, не се заяждам.
Като го подавате, вашата програма не ви ли сигнализира, че ЕГН-то е грешно?

Имах подобен случай със сгрешено име. Даже не беше точно и сгрешено, ами родилката, милата, беше "забравила", че вече е омъжена и б.л. от доктора дойде с моминското й име.  :smile1:
Върнаха го, докторът издаде нов и аз заличих стария, подадох новия, защото точно същата ситуация, с нов номер е.

Дано Делфинчето е права, ама все си мисля, че май е по-добре да го заличиш.
#4 | 20.02.2019, 13:16
Публикации: 825 / 178
В програмата ми е вярното ЕГН, и аз не съм забелязал, че е грешно изписано на болничния лист /само една цифра сгрешена/ и съм го подал така - вярно...и честно!-:))))
#5 | 20.02.2019, 13:40
Публикации: 11947 / 2181
Кога се подава удостоверение с код заличаване

Както се казва нека всичко да бъде в духът на "добрата счетоводна практика" . :smile1:
Да обърнем внимание на думата "удостоверение" от заглавието на материала. Заличаваме не болничния, а удостоверението при сгрешено ЕГН. В удостоверението обаче това ЕГН не е сгрешено. НОИ констатират грешката на ЕГН в болничния, а не в удостоверението.
Не, че е велика трудност да подадем едно заличаване, но това няма да допринесе за нищо повече от постигнатото - този болничен няма да се изплати с това сгрешено от лекаря ЕГН.
#6 | 20.02.2019, 14:14
Публикации: 825 / 178
Аз представа си нямам дали доктора е заличил първият болничен лист, та издава втория с код ИЗДАВАНЕ... но явно от НОИ ще ни синхронизират. :smile1: :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група