Обезщетение при пенсиониране

16.07.2019, 10:04 710 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

16.07.2019, 10:04
Публикации: 228 / 3
Здравейте,

за първи път ще се наложи през август месец да прекратим ТД на служител поради навършване на пенсионна възраст за да може да се пенсионира. Съласно чл.222, ал.3 от КТ служителя има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца. Съгласно това, че "има право" какво следва да направим - да му начислим и изплатим възнаграждение за 2месеца при освобождаването или само ако го поиска?
 
#1 | 16.07.2019, 10:33
Публикации: 29 / 0
за първи път ще се наложи през август месец да прекратим ТД на служител поради навършване на пенсионна възраст за да може да се пенсионира.

Здравейте, първо не е задължително да прекратите трудовия договор "за да може да се пенсионира". Прекратявате го, ако той поиска, документите за пенсионире може да си ги подаде по всяко време.
Що се отнася до обезщетенията - задължително му се начисляват при прекратяването 2 брутни заплати, а ако работникът работи 10 години във фирмата / предприятието - 6 брутни заплати, съгл.чл.222. Както и съгл.чл.224 от КТ, ако има неизползван отпуск, стар и пропорционално на отработеното време за 2019 г.
#2 | 16.07.2019, 11:20
Публикации: 3106 / 423
....поради навършване на пенсионна възраст за да може да се пенсионира...
Да допълня, че само възрастта не е достатъчна ,трябва да се уверите, че има и нужния стаж.
#3 | 16.07.2019, 12:14
Публикации: 1295 / 173
...какво следва да направим - да му начислим и изплатим възнаграждение за 2месеца при освобождаването или само ако го поиска?

В допълнение на колегите, ако човекът държи да напусне (независимо, че не е задължително, както написа по-горе S.T.N.), то той ще подаде заявление за напускане.
Нека в него да впише, че е придобил право на пенсия за ОСВ и желае да му бъде начислено и изплатено обезщетението на осн. чл. 222 (3).
Правилният начин е нещата да се случват с волеизявлението на лицето, така и за вас е по-добре.
 :smile1:
Проверете дали има и нужния стаж, както казва bobo и нанесете данни за изплатеното обезщетение в ТК, за да не може да го получи още веднъж от следващата фирма, в която би започнал работа.
#4 | 16.07.2019, 13:02
Публикации: 228 / 3
Много, мново благодаря.

Весело лято ви пожелавам!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове