Осигуровки при неплатен отпуск

23.07.2019, 10:49 842 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

23.07.2019, 10:49
Публикации: 29 / 0
Здравейте, дължи ли фирмата някакви осигуровки за служител, който е в неплатен отпуск от около половин година?
#1 | 23.07.2019, 11:00
Публикации: 5890 / 505
По чия инициатива е неплатения отпуск?
#2 | 23.07.2019, 11:16
Публикации: 29 / 0
ами, сложен въпрос, тъй като служителят е заминал за чужбина, пуснат му е неплатен, съответно 30 дни със стаж и след това без.
#3 | 23.07.2019, 11:22
Публикации: 67 / 12
При това положение осигуровките са за сметка на лицето. Отделен е въпросът, че нямате право вие да му пускате отпуск без негова молба.
#4 | 23.07.2019, 11:29
Публикации: 29 / 0
Ами то е негово съгласие и знание....
обаче нашата счети му начислява всеки месец /пример м.юни/:
Ос.доход - 280 лв.
Бр.дни - 20 лв
Ставка - 14 лв
в графа - лична вноска ЗО за непл.отпуск - 22,40 лв
Осигуровки за см-ка на работодател - 22,40 лв.

ей това не го разбрах нещо
според мен фирмата не би слесвало да превежда нищо.
#5 | 23.07.2019, 11:36
Публикации: 6902 / 1012
Истината е: Ос.доход за ЗО при НО - 280 лв.
за цял месец НО - в графа - лична вноска ЗО за непл.отпуск - 22,40 лв /8% от 280/

И толкоз.

Вярно е, че работодателят ги внася  ефективно, но преди това или после си ги взема от работника
#6 | 24.07.2019, 12:21
Публикации: 3 / 0
Здравейте,да не отварям нова тема,позволете да попитам тук. Служител желае да ползва неплатен отпуск 2 месеца,ясно е,че 1 месец се признава за труд.стаж,има ли пречка,след тези 2 месеца,да се прекрати трудовия договор с предизвестие по чл.328-съкращаване на щата?Благодаря.
#7 | 24.07.2019, 12:40
Публикации: 1293 / 173
Не един месец, а 30 р.д. се признават за трудов и осигурителен стаж, което реално прави към месец и половина календарни.
Няма пречка, можете да го прекратите и без предизвестие, като му заплатите обезщетение за неспазено предизвестие.
Само проверете преди това дали няма защита.
#8 | 24.07.2019, 13:08
Публикации: 6902 / 1012
Докато е в отпуск /платен,  неплатен, болничен/ не може да отправите предизвестие без разрешение на ИТ. Можете да връчите предизвестието когато работникът е наработа - преди или след отпуска. По време на предизвестието може до ползва отпуск. Отпуска не удължава срока на предизвестието
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове