Освобождаване по чл 328 ал 1 т 12

08.08.2019, 16:57 3222 7

08.08.2019, 16:57
Публикации: 70 / 0
Споделете мнение или опит за: имам служител ,който иска да бъде освободен по чл 328 ал 1 т,5 /. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата/    или т,12/при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.  Някой може ли да ми разтълкува какво включват  тези точки. Лицето работи като медицински секретар т.е  пише в компютъра това което диктува доктора. Не мога да променя ДХ/ например да искам сертификат за нещо/ защото имам и друг служител на същата длъжност. Дайте съвет?
#1 | 08.08.2019, 17:14
Публикации: 4366 / 719
Ами... намирате му "съществени" грешки при писането (макар че в медицината е опасно), не може да пусне принтера и т.н., правите му (документално) забележки, предлагате му (документално) обучение, което той (документално) отказва... знам ли, такива неща.
Всъщност, при такъв начин на освобождаване някой пита ли "защо"?
#2 | 08.08.2019, 17:46
Публикации: 70 / 0
Освен лицето/ което няма да го прави на проблем-идеята е негова/ ,някоя институция би ли се заинтересувала от случая и искала документи, напр. Инспекцията по труда
#3 | 08.08.2019, 18:03
Публикации: 1302 / 183
Не бих се доверила на лице, което иска да бъде освободено най-меко казано "поради некадърност". Последствията може да са най-различни, от това да активира ИТ и тя наистина да ви направи доста дълбока проверка до това самото лице съвсем умишлено да поведе дело срещу вас и доста солидно да ви "одруса" с пари.
Това за т. 5, а за т. 12 е горе-долу същото, но "обективната невъзможност" вече би следвало "обективно" да я формулирате в заповедта за освобождаване.
Такова основание съм ползвала в случай, че за дадена работа се изисква сертификат, напр. шофьорска книжка, свидетелство за заварчик, за кранист и пр., но документът е изтекъл и не е подновен.
Тогава наистина лицето няма как да изпълнява задълженията си.
Друг вариант е, ако има някакви здравословни причини, които не са заболяване, напр., променя се площадката на работа, а лицето има страх от височина.
Що се отнася до ДХ, там бихте могли да действате по-гъвкаво, независимо че имате и 2-ри човек на тази длъжност. Помислете с какво 2-рия човек превъзхожда въпросното ви лице и променете ДХ, но пък да не си вкарате автогол и да не можете да намерите нов човек за длъжността.  :smile1:
#4 | 08.08.2019, 18:47
Публикации: 70 / 0
Смятате ли че може да се ползва амбулаторен лист от очен лекар ,че лицето има зачервяваве и сълзене при работа с компютър и се препоръчва преустановяване работата с компютър да дълъг период от време./невъзможност за извършване на работата/. Къде в този случай бих била уязвима?
#5 | 08.08.2019, 19:27
Публикации: 4366 / 719
Е, това вече май отива в сферата на незаконното.
#6 | 09.08.2019, 10:04
Публикации: 668 / 83
Смятате ли че може да се ползва амбулаторен лист от очен лекар ,че лицето има зачервяваве и сълзене при работа с компютър и се препоръчва преустановяване работата с компютър

Това по принцип се прави от служба по трудова медицина и те правят тези преценки. Другите, които могат мисля са ТЕЛК и НЕЛК.
#7 | 09.08.2019, 12:49
Публикации: 1302 / 183
В допълнение на bobo и tihomir.petrov, отивате в хипотезата на чл. 325 (1) т. 9 или чл. 327 (1) т. 1, което носи последствия по чл. 222 (2).
Ако освободите това лице имате ли намерение да назначите друго на негово място?
Искам да кажа дали не можете да се възползвате от чл. 328 (1) т. 2 и 329, например?
 :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група