Връщане на авансово плащане

14.08.2019, 11:17 2428 2

14.08.2019, 11:17
Публикации: 0 / 0
Здравейте,

Имам един много бърз въпрос, тъй като се чудя от известно време.
Става въпрос за изработка на кухня и един малък казус.
1. Лицето X, което е физическо лице, отива в офиса на мебелна къща, която изработва кухни на лична среща с консултант;
2. Уговорен е устно проект като са изискани 10% авансово плащане преди стартиране на проект. Плащането става на база проформа фактура. Няма подписан договор.
3. Плащането се извършва по банков път от Лицето X.
4. Мебелната къща не е издала фактура за авансовото плащане.
5. Мебелната фирма посещава обекта на Лицето X и взима необходимите мерки. Т.е. извършва някаква услуга.
5. Няколко дена по-късно Лицето X получава договор от мебелната къща. Лицето X не е съгласно с някои от условията и иска да се откаже.
6. В договорът има клауза, която урежда авансовото плащане в полза на мебелната къща при отказ от страна на Лицето X.
7. Договорът не е подписан от Лицето X.

Въпросът ми е дали има възможност Лицето X да изиска възстановяване на авансовото плащане (дори и в по-малък размер, заради извършената услуга за измерване) и на какво основание.

Благодаря предварително.
#1 | 14.08.2019, 12:33
Публикации: 668 / 83
Здравей,

според мен има право на връщане. Това не е счетоводен въпрос. По скоро се допитайте до адвокат, както може да потърсите и комисия за защита на потребителите за решаване на спора.

#2 | 14.08.2019, 15:15
Публикации: 1302 / 183
Въпросът е спорен точно поради тези "устни" уговорки.
В проформа фактурата разбити ли са цените за дейностите по пера?
В уговорките уточнени ли са условията за отказ от договора?
Мебелната къща взимайки мерки от кухнята на лицето Х не му е направила услуга, а е започнала подготовка за изпълнение на договора си.
Лицето Х не ги е молило да идват да вземат мерки, защото то, примерно не може само да си измери кухнята, това е част от работата им...  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група