Собственик на ЕООД - пенсионер и работа по трудов договор

07.04.2014, 11:12 3865 4

07.04.2014, 11:12
Собственик съм на ЕООД и съм пенсионер. В същото време имам трудов договор в друга фирма.
Какви права и задължения имам по отношение на осигуряването.
#1 | 07.04.2014, 11:42
Публикации: 1884 / 384
Като собственик на ЕООД зависи как ще се осигурявате-по договор за управление или като самоосигуряващо се лице. От икономична гледна точка е желателно да сте като самоосигуряващо се лице/СОЛ/. И ако е така, следва в 7 дневен срок от започване дейност на ЕООД да подадете ОКД5 по местоживеене на СОЛ, като в него чекнете искате ли да се осигурявате за ДОО, ако ли не, не слагате никъде отметка и ще се осигурявате само здравно.
Относно трудовият ви договор, ще ви осигуряват както за ДОО, така и здравно, така е по закон. Но пък ще може с този стаж по трудовия договор да си увеличавате размера на пенсията.
#2 | 27.07.2020, 15:09
Публикации: 2 / 0
Може ли да попитам, тъй като работя и съм работила като счетоводител във фирми, в които счетоводството и ТРЗ-то са са отделени, т. е. не се занимавам с ТРЗ:
собственик на ЕООД се самоосигурява на МРЗ, като едновременно с това работи и на трудов договор, по който го осигуряват на по-висок осигурителен доход, но не на максималния - в такъв случай, при формиране на осигурителни стаж и доход при пенсиониране, вярно ли е, че осигуряването на МРЗ като СОЛ се има по-голяма тежест от осигуряването по ТД?

Благодаря предварително за отговорите!
#3 | 27.07.2020, 18:35
Публикации: 11961 / 2184
 вярно ли е, че осигуряването на МРЗ като СОЛ се има по-голяма тежест от осигуряването по ТД?

Не разбирам точно питането , но при пенсиониране осигурителният доход ще е сбор от двата осигурителни дохода на лицето , ограничен до максималния размер на осигурителния доход - 3000 към момента.
#4 | 27.07.2020, 18:47
Публикации: 2 / 0
Не разбирам точно питането , но при пенсиониране осигурителният доход ще е сбор от двата осигурителни дохода на лицето , ограничен до максималния размер на осигурителния доход - 3000 към момента.

Благодаря за отговора!
Аз не съм се изразила много добре, но точно това, което сте написали, исках да разбера.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група