Фактура за комисионна от Швейцария

11.09.2019, 17:31 719 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

11.09.2019, 17:31
Публикации: 27 / 4
Здравейте , имам следния казус и ще съм благодарна на всички отговорили, тъй като до сега не съм имала такъв тип сделки .
Бълг.фирма рег. по ДДС се занимава с търговия и изнася за ЕО, т.е има изцяло ВОД.Сега има сключен договор с швейцарска фирма/посредник/, която ще намира клиенти в ЕО .За целта ще й се заплаща  комисионна / като % от реализираните продажби/ и ще издава фактура /без начислен  ддс / за услугата с протокол към нея за определяне на възнаграждението.Към договора са приложили и удостоверение от съответния кантон в Швейцария , където са регистрирани по техния ДДС.Чудя се дали,  и ако да, как трябва да отразя тази ф-ра в нашите дневници по ддс .Съответно следва ли да им удържам данък при източника на всяка фактура или да следя до достигане на оборота?
#1 | 12.09.2019, 12:41
Публикации: 6250 / 1003
Здравейте,
Няма да включвате в дневниците самата фактура, а протоколът по чл. 117, с който ще си самоначислите ДДС.

Чуждестранните лица, които нямат място на стопанска дейност в страната, се облагат само за доходи с източник страната (чл. 4, ал. 2 от ЗКПО).
Доход с източник страна не е всеки доход, начислен в полза на чуждестранно лице от български платец, а само този доход, който изрично е посочен в чл. 12 „Доходи с източник страната„.
От услугите като доход с източник страната са посочени единствено техническите услуги (чл. 12, ал. 5, т. 4 от ЗКПО).
Според дефиницията, приведена т. 9 от § 1 на ДР на ЗКПО "възнаграждения за технически услуги" са плащанията с източник Република България за:
-    монтаж или инсталиране на материални активи, както и
-    всякакви услуги от консултантско естество и
-    маркетингови проучвания, извършени от чуждестранно лице.

Чистата посредническа дейност, в която няма елемент на маркетингово проучване и консултации - не е техническа услуга, съответно не е доход с източник страната по смисъла на чл. 12 от ЗКПО и не подлежи на облагане с данък при източника. Това може да се докаже единствено с договора. Отделна фактура не върши работа.
#2 | 12.09.2019, 16:02
Публикации: 27 / 4
Много благодаря.
#3 | 15.10.2019, 11:49
Публикации: 21 / 0
А какво е основанието за самоначисляване на данъка в Протокола по чл.117-чл.82 ал.2т.3 или бъркам нещо?Благодаря предварително!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове