Фактуриране на превод от AIRBNB

22.10.2019, 11:06 5247 12

22.10.2019, 11:06
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Фирма, регистрирана по ЗДДС отдава под наем чрез AIRBNB за нощувки апартамент, който е категоризиран в съответната община. По сметка получаваме сумата от AIRBNB посредством Worldpay AP Ltd. От AIRBNB са си удържали комисионна 3%, за която са ни издали фактура. Въпросът ми е ние на кого трябва да издадем фактура за сумата, която сме получили? На AIRBNB или на физическото лице, което нощува във въпросният апартамент?
#1 | 23.10.2019, 14:52
Публикации: 7 / 0
Здравейте, при мен е същия случай и аз за м. септември включих сумата в дневника за продажби с протокол.
Много ще съм благодарна на някои колеги да разяснят случая.
#2 | 23.10.2019, 15:18
Публикации: 668 / 83
Вижте чл.119 от ЗДДС мисля, че е достатъчно.
#3 | 25.10.2019, 11:06
Публикации: 7 / 0
Здравейте, колеги фирмата от която получаваме превода за отдаденото под наем чрез AIRBNB помещение е от Великобритания Worldpay AP LTD с фирмен номер GB05593466
от българска сметка на УНИКРЕДИТ БУЛ БАНК.
Въпроса ми е достатъчно ли ще е продажбата да се отрази в Отчета за извършени продажби по банков път, за да мога да я отразя в Дневника на продажбите.
Дейността на британската фирма е платежни услуги.
#4 | 25.10.2019, 14:22
Публикации: 668 / 83
Не е ясно, кой е получателя. За мен от къде идва плащането няма значение и ако са физически лица за мен отразяване в отчета за продажби е достатъчно.
#5 | 28.10.2019, 10:34
Публикации: 7 / 0
Здравейте , г-н Тихомир Петров, благодаря Ви , че се отзовахте на моя проблем.
Да получателите на услугата са физически лица, но плащането е чрез банков превод.
#6 | 14.12.2021, 13:27
Публикации: 15 / 0
Здравейте, дали намерхте решерие на проблема с контрагента във фактурите издавани от наемодателя?
#7 | 14.12.2021, 15:46
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте, дали намерхте решерие на проблема с контрагента във фактурите издавани от наемодателя?

Всъщност какъв е проблемът на практика ? Ако някой принципно желае фактура би си дал данни за написването и. В останалите случаи си съставяте отчет продажби в частта за платените по банков път суми от физически лица.
#8 | 05.08.2023, 11:56
Публикации: 1 / 0
Здравейте, колеги!

Във връзка с отдаване на имот под наем през платформата на Airbnb, моля да споделите Вашите опит и мнения относно следното:
-необходимо ли е регистрирането на продажбите с фискално устройство? Гостите плащат нощувките с банкови карти през платформата; сумата, намалена с размера на комисионната на Airbnb, се получава по банков път от дружествo Airbnb Payments Luxembourg s.a. - лицензирана платежна институция. Откривам следния текст в становище на НАП: "Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006 г., всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС).
-туристическият данък, част ли е от данъчната основа на доставката? В разбивка на плащане в Booking, виждам че не е, според указания на НАП и Министерство на финансите - да.

Благодаря предварително!
#9 | 11.08.2023, 14:47
Публикации: 72 / 9
И аз имам същия въпрос , само че плащането става чрез booking. Клиента плаща с карта на booking и те  ще превеждат по банков път на нас разликата след удържаната комисиона. Чета , че в случая е от значение начина, по който плаща клиента и щом е с карта следва да се издаде фискален бон. Но моля по-знаещите да се включат. 
#10 | 13.08.2023, 14:19
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Не знам дали е най-правилната тема в която да питам, но ще съм благодарен ако успее някой да ми помогне. Предстой ми пътуване в София по работа за около 2 месеца, и от фирмата ми искат фактура за престоя и първоначално ме насочиха към хотели, но аз предпочитам Airbnb, но не мога да намеря никъде информация, дали те могат да издадът фактура за престоя.
Благодаря.
#11 | 13.08.2023, 17:28
Публикации: 4367 / 719
След като ще ви платят фактурата от хотела, не вкарвайте в беля фирмата с тоя Airbnb. А ако все пак решите да го ползвате - първо питайте във фирмата.
#12 | 11.03.2024, 18:03
Публикации: 1 / 0
 аз предпочитам Airbnb, но не мога да намеря никъде информация, дали те могат да издадът фактура за престоя.
AirBnB не могат, домакина собсвеник издава фактурата от него си я търси.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група