Протокол чл.134.

25.10.2019, 09:29 7106 6

25.10.2019, 09:29
Публикации: 32 / 0
Здравейте колеги,
при предоставяне на документи по проверка имам забележка от страна на проверяващия , че не съм начислявала лихви към допълнителните пар.средства от собственика и че в протоколите не трябвало да пише, че лихви не се дължат. Не знам дали има нещо общо с това, че дружеството е било три години на загуба и за това да го третират като заем, а не вноска. За първи път ми се случва. Наистина не мога да взема решение какво да правя?  ....  :noexpression: Има ли някой с такъв подобен казус? Каква лихва е начислявана. :blink:
#1 | 25.10.2019, 09:33
Публикации: 11932 / 2174
Чл. 134.
..................
(3) (Доп. - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Допълнителните вноски не се отразяват в капитала на дружеството. За тях може да се уговори дружеството да плаща лихви. За връщането на допълнителни парични вноски чл. 73в не се прилага.

Начисляването на лихви не е задължително. Проверяващите може би не знаят това ?

http://qwerty1/1396-dopylnitelni-parichni-vnoski/
#2 | 25.10.2019, 09:50
Публикации: 577 / 117
В становищата на НАП по темата, на които съм попадала, се изразява мнение, че трябва да се начислява лихва. Това е едно от по-либералните, които допускат да не се начисляват лихви:
http://nraapp03.nra.bg/cms5/apps/wqreg/cache/3490?page=0
Обаче с един куп условности, които стъпват на нищо друго, освен на интересите на фиска. Например това:
Скрит текст :
#3 | 25.10.2019, 10:20
Публикации: 32 / 0
Колко процента да е лихвата. Ако има върнати парични средства от дружеството към собственика не съм задължена да издавам протокол нали, а само РКО нали? А протоколите да променя и да запиша, че лихва се дължи при връщане.
#4 | 25.10.2019, 10:23
Публикации: 11932 / 2174
И собствениците ли са съгласни просто да приемете искането на проверяващите без опит да аргументирате становището си и да начислите лихви ? НАП точно на това и разчитат, но всеки сам си преценява.
Иначе за лихва - вижте заемите по банки или други финансови институции.
#5 | 25.10.2019, 10:51
Публикации: 105 / 6
Скоро имах проверка на една фирма, след възстановяване на ДДС. Съответно също ме попитаха защо няма начислени лихви. Приложих им това. И как ако си на загуба да начисляваш лихви?
#6 | 29.10.2019, 19:03
Публикации: 44 / 2
В това указание от 2010 г на НАП ,във връзка с деклариране на заеми , са разграничени доп.вноски по чл.134 ТЗ . Има цитирани решения на съда.НАП нямат право да претендират за начисляване на лихви.Собствениците могат да вземат решение дали да начисляват лихви или не , Търговският закон им дава това право. И другото,което не трябва да се забравя,че ФЛ не могат да искат или уговарят пазарна лихва като банка,защото не са кредитна институция.Могат да искат възнаграждение под формата на лихва , все едно че си дават парите на депозит или влог - това е моето мнение
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група