Консигнация- нормативна уредба и ДДС

05.11.2019, 07:34 4768 9

05.11.2019, 07:34
Публикации: 5 / 0
Здравейте,
Нова съм на това място и до момента дружество е  продавало стоки на консигнация по следния начин : С клиентите  има договор за съхранение на стока издаден в началото на всяка година. В началото на всеки месец се издава фактура за цялото количество , а в края на месеца след получаване на плащане се издава КИ за непродадената стока. Следващия месец пак така. Този начин е избран, за да не се натоварва дружеството с начисляване и внасяне на ДДС, по сделки които могат никога да не бъдат осъществени? Дружеството всеки месец е на вноска на ДДС .Как да документираме сделките, така че да е законово издържана?
Трудно ми е   да убедя ръководството в новите постановки по отношение на консигнационните договори в сила от 01,01,2017т.   При така отчитаните сделки и евентуална санкция в разпоредбите на чл. 182, ал.  2 от ЗДДС ли попадаме?
Благодаря предварително на отзовалите се.
#2 | 05.11.2019, 19:05
Публикации: 5 / 0
Благодаря!
А по сега действащия начин на отчитане каква би била санкцията.
#3 | 06.11.2019, 10:37
Публикации: 11934 / 2174
Какво точно и по какъв начин бихте променили в отчитането като имате предвид условията на Вашия договор ?
#4 | 06.11.2019, 17:35
Публикации: 5 / 0
Не мога да намеря оптимален вариант. Става въпрос за голям обем документи, които се издават ежемесечно. Единствено да се намали срока за съхранение по договора.
#5 | 06.11.2019, 18:45
Публикации: 11934 / 2174
Попитах от гледна точка на притеснението Ви за санкция. Не виждам изобщо причина за това. Всъщност промяната на чл.127 се отнася за възнаграждение на комисионер . Тука си имате класическа ситуация от две страни - едната предоставя стока, а другата я продава . Всичко си е точно според мене. Издаването на КИ и след това нова фактура за следващия период е единствения начин доставчикът на стоката да не трябва да плаща ДДС на непродадената част от нея , а Вие винаги да имате фактура за намиращата се при Вас стока.
#6 | 06.11.2019, 22:33
Публикации: 5 / 0
Притеснява ме това, че издадените КИ с цел- доставчикът на стоката да не трябва да плаща ДДС на непродадената част от нея , не е ли нарушение на закона за ДДС. На практита връщане на стока няма.

... На датата на предаване на стоката възниква данъчно събитие, за което доверителят има задължението да издаде на комисионера фактура , а В случай, че комисионерът връща на доверителя останалата стока то тогава доверителят - ще трябва да издаде кредитно известие.
#7 | 07.11.2019, 06:49
Публикации: 9299 / 1558
Не съм много наясно с консигнацията, че но какво Ви пречи заедно с КИ да съставите протокол за връщане на остатъка от стоката и още един за предоставянето ѝ на комисионера заедно с новата фактура? И в самия договор да запишете това помесечно приемане-предаване?
#8 | 07.11.2019, 08:43
Публикации: 11934 / 2174
Не съм много наясно с консигнацията, че но какво Ви пречи заедно с КИ да съставите протокол за връщане на остатъка от стоката и още един за предоставянето ѝ на комисионера заедно с новата фактура? И в самия договор да запишете това помесечно приемане-предаване?

 :good:
#9 | 07.11.2019, 11:39
Публикации: 5 / 0
И това е вариант. Само, че ако трябва да се доказва връщането  само протокола няма да е достатъчен
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група