Доход за детски при граждански договор

07.02.2019, 13:41 1547 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

07.02.2019, 13:41
Публикации: 68 / 0
Здравейте, имам лице с граждански договор, издадени сметки за изплатени суми, но от Дирекция Социално подпомагане му искат да издам сл.бележка за периода и да представи справка от Нап за подадени декларации 1.
Въпросът ми е, тъй като лицето ми донесе и заявлението от Соц.подпомагане, да попълня и него. Кой доход посочвам за брутен, този след НПР или сума по тази сметка? В декларация 1 е видно, че се отразява доходът след НПР. Примерно ако сумата по сметката е 100 лв, а след НПР 75 лв. Коя сума посочвам за брутен доход?
#1 | 07.02.2019, 14:05
Публикации: 6582 / 971
Посочвате брутния доход. Той се взема при определяне на средния месечен доход на член от семейството. Посочвате го в месеца на плащане, независимо за кой месец се отнася.
#2 | 07.02.2019, 15:08
Публикации: 68 / 0
Да, за заявлението разбрах и относно месеца на изплащане. Но издавайки служебна бележка за граждански договор, коя сума посочвам - сума по сметка или след НПР?
#3 | 07.02.2019, 15:34
Публикации: 6582 / 971
Би трябвало брутната.
Нищо не Ви пречи да издадете сл.бележка във вид на таблица:
Месец    Брутен доход   НПР    Нетен доход
#4 | 07.02.2019, 15:53
Публикации: 948 / 101
Според мен след приспадане на НПР попълвате:

Закон за семейните помощи за деца
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на този закон:
"Доход" са всички брутни доходи на семейството, които са облагаеми по Закона за данъците върху доходите на физическите лица …
ЗДДФЛ
Раздел III.
Доходи от друга стопанска дейност
Облагаем доход
Чл. 29. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., предишен текст на чл. 29 - ДВ, бр. 31 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г.) Облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва:
3. (предишна т. 2 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) с 25 на сто за доходи от упражняване на свободна професия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения.
#5 | 07.02.2019, 16:08
Публикации: 6582 / 971
Според мен след приспадане на НПР попълвате:

Закон за семейните помощи за деца
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на този закон:
"Доход" са всички брутни доходи на семейството, които са облагаеми по Закона за данъците върху доходите на физическите лица …

Аз бих подчертала "брутни"

Признавам, има много несвръзки между ЗСПД и ЗДДФЛ, които пораждат спорни ситуации /напр. дивиденти, доход на СОЛ, който не получава възнаграждение за личния труд/
#6 | 05.12.2019, 20:29
Публикации: 55 / 0
Здравейте! Да използвам темата. При доход от наем, как става декларирането за детски надбавки. Удостоверение от ЮЛ за изплатения доход на физическото лице за 12 месеца, дали върши работа. Искат ли от социални служби нещо друго /договор за наем например, копие или оригинал за справка/. И още нещо - брутния доход ли се вписва или този след приспадане на НПР. То и за Гражданските договори е същото - брутен или след приспадане на НПР...
#7 | 06.12.2019, 09:07
Публикации: 8998 / 1514
Здравейте ,
всъщност точно в тази тема има добри насоки за отговор. Като много неща в нашето законодателство и тука има повод за мислене, но решението си остава Ваше. Аз съм за "брутни" . :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове