Аванс по ВОД

13.12.2019, 11:39 620 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

13.12.2019, 11:39
Публикации: 47 / 0
Привет, извършваме услуга с място на изпълнение извън БГ, разплащанията са на няколко части - първи аванс, втори аванс и финална част. Получихме първи аванс. Не сме длъжни да издаваме авансова фактура, но клиентът настоява. Издадохме му - клиентът е винаги прав :). Сега тази фактура как да я посоча в дневника? Услуга по чл. 21, ал. 2 без ддс - ако я посоча така ще ми търсят и ВИЕС, а още е рано, тъй като услугата не е извършена. С нулеви стойности ли да я посоча? Моля за съвети.
#1 | 13.12.2019, 12:31
Публикации: 168 / 18
В случая не става дума за ВОД, а за услуга, нали? И не попадате в изключението в ал.7, така че следва да се издаде фактура.

Чл.25
(7) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато, преди да е възникнало данъчно събитие по ал. 2, 3 и 4, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането (за размера на плащането), с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка. В тези случаи се приема, че данъкът е включен в размера на извършеното плащане.
#2 | 13.12.2019, 15:10
Публикации: 47 / 0
Да, услуга е, а не ВОД /така го посочих за краткост в заглавието/ Притеснява ме това, че ако го включа в дневник продажби, трябва да го посоча и във ВИЕС, а реално няма извършена услуга все още, само получено плащане.
#3 | 13.12.2019, 15:32
Публикации: 168 / 18
Ами според мен трябва и във VIES да влезе.

от ППЗДДС
чл.117
(4) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 6 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., доп. - ДВ, бр. 15 от 2012 г., в сила от 21.02.2012 г., доп. - ДВ, бр. 20 от 2013 г., в сила от 15.03.2013 г.) VIES декларацията се изготвя на база обобщение на данните от отчетните регистри по чл. 124, ал. 1 от закона, като в нея не се включват издадените данъчни документи във връзка с получени авансови плащания по вътреобщностни доставки на стоки, както и доставки на стоки и на услуги с място на изпълнение на територията на друга държава членка, по които получатели са нерегистрирани за целите на ДДС лица. Полученото авансово плащане (цялостно или частично) от посредник в тристранна операция не се включва във VIES-декларацията.
#4 | 13.12.2019, 16:07
Публикации: 6310 / 1018
Привет, извършваме услуга с място на изпълнение извън БГ, разплащанията са на няколко части - първи аванс, втори аванс и финална част. Получихме първи аванс. Не сме длъжни да издаваме авансова фактура, но клиентът настоява. Издадохме му - клиентът е винаги прав :). Сега тази фактура как да я посоча в дневника? Услуга по чл. 21, ал. 2 без ддс - ако я посоча така ще ми търсят и ВИЕС, а още е рано, тъй като услугата не е извършена. С нулеви стойности ли да я посоча? Моля за съвети.
Няма варианти.
Трябва да издавате фактура за всеки получен аванс и да я включвате във VIESа.
За услугите е така.
#5 | 13.12.2019, 16:13
Публикации: 47 / 0
Благодаря за отговорите! По инерция съм решила, че услуга извън БГ и ВОД са с общо третиране по отношение на аванси и ВИЕС, но оказва се не е така :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове