Обезщетение при пенсиониране

24.01.2020, 14:14 352 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

24.01.2020, 14:14
Публикации: 347 / 15
Здравейте колеги,
Имам нужда от малко помощ. Казуса е следния:
Наш работник се пенсионира, но продължава да работи без да е прекъсвал. До момента в който излезе решението на пенсионен отдел, той е работил на 8 ч със заплата 1000 лв. След което по желание, след разговор с работодателя, го преназначихме на 4 ч. с мин. заплата за страната т.е. 305 лв.
Въпроса е следния: В един момент /може и още следващия месец/ решава да прекрати трудовия си договор и ние трябва да му изплатим обезщетението от 6 брутни заплати при пенсиониране.
Каква ще бъде базата за изчисляване на 6-те брутни заплати? При условие, че до предишния месец е бил на ОЗ 1000 лв. на 8 ч, а от този е на 305 лв. и 4 часа? Моля за помощ и мога ли да прочета нормативен документ, за да се обоснова?
Благодаря предварително!
#1 | 24.01.2020, 14:32
Публикации: 6730 / 989
Обезщетението е на база брутното възнаграждение от последния месец. Пише го в КТ. Ако не бъркам - чл.228. В момента не мога да проверя.
Ако отработи цял месец на ниската заплата и тогава напусне - обезщетението ще е върху нея.
#2 | 24.01.2020, 14:59
Публикации: 347 / 15
Ако се позовем на КТ - да, но не съм много убедена, дали не е обвързано поне с мин. заплата. Не може да работи да речем 10 години на 2000 лв, последните два месеца минава на 305 лв. и брутните заплати да се изчисляват на ниската сума.
Някак ми се вижда алогично. Затова питам някой който е наясно и е имал подобна процедура.
#3 | 24.01.2020, 15:06
Публикации: 6730 / 989
Никак не е алогично.
По-нелогично е някой да е работил 10 години на 2000 лв и изведнъж да се съгласи да мине на 305 лв. И то точно когато очаква някакво обезщетение.

А ако в подобна ситуация трябваше да плащате за неспазено предизвестие, колко бихте платили?
#4 | 24.01.2020, 15:30
Публикации: 2394 / 263
Такива се правилата. Вие искате да спестите от осигуровки и същевременно да не ощетявате човека, който е работил толкова време при вас. За целта, освободете го сега, платете му каквото му се полага и го назначете на нов договор на 4 часа.
#5 | 24.01.2020, 15:35
Публикации: 347 / 15
Нищо не спестяваме, лицето иска да плаща по-малко осигуровки за негова сметка, а и наистина ще работи на 4 часа. Никой не се опитва да ощети работещия. Човека ще работи на 4 часа и ще си плаща осигуровки за 4 часа, както той, така и работодателя. За да не го ощетим, исках да знам как стои въпроса.
#6 | 24.01.2020, 16:18
Публикации: 2394 / 263
Казах ви.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове