Приложение 9?

11.02.2020, 14:51 1603 5

11.02.2020, 14:51
Публикации: 1223 / 70
Лице,назначено скоро във фирмата носи болничен. Във фирмата представя за първи път болничен и носи справка за банковата си сметка.Сметката е във пощенска банка и там има промяна на банковите сметки. Лицето и преди е ползвало болничен на друго работно място.В този случай как трябва да се попълни прил.9-да се отбележи-Банковата сметка е декларирана-ДА и после да се попълни раздел II,т.16 или да се попълни: Банковата сметка е декларирана-НЕ и да се попълни т.26 от раздел I ?
#1 | 11.02.2020, 14:57
Публикации: 11932 / 2174
Гледната точка е на Вашата фирма - чрез нея НЕ е декларирана банкова сметка. Ако впишете, че е декларирана полето за банкова сметка няма а е активно.

да се попълни: Банковата сметка е декларирана-НЕ и да се попълни т.26 от раздел I ?
:good:
#2 | 11.02.2020, 15:10
Публикации: 1223 / 70
Много благодаря!
#3 | 11.02.2020, 15:16
Публикации: 11932 / 2174
Замислих се по въпроса - малко да се допълня.
Ако лицето има вече декларирана банкова сметка от друга фирма принципно би трябвало да не декларира наново , ако няма промяна. Не съм сигурна как действа системата - дали при подаване на болничен от друг осигурител ползват вече декларираната от лицето сметка ? При първи болничен в дадена фирма винаги искам да ми донесат декларация за банкова сметка.
Може би обаче "работи" и вариантът с чекване на "има декларирана " и да се ползва старата...не съм наясно с точно този момент.

Намерих Разяснение по въпроса :
ето тука
" Важно е да се знае, че ако лицето вече има декларирана банкова сметка в НОИ, не е необходимо при първото представяне на болничен лист след 31.12.2015 г., тя отново да се декларира с новото Приложение № 1."

#4 | 11.02.2020, 15:26
Публикации: 11932 / 2174
Все пак не мисля да се откажа от практиката си да искам сметката при първи болничен - по-добре да съм сигурна в точното и деклариране отколкото да се уповавам на "спомените" на работника, че има май декларирана и тя е без промяна.  :smile1:
Дълго стана малко...
#5 | 11.02.2020, 15:26
Публикации: 69 / 12
Аз на всички новоназначени лица им подавам данни за банкова сметка, защото никога не съм сигурна дали дадено лице не е променило банковата си сметка. Особено при кредити това е масово явление. И за да съм защитена във всеки един момент, предпочитам да изискам документ за банкова сметка и да го декларирам пред НОИ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група