Два болнични листове един след друг

02.04.2020, 10:01 6796 10

02.04.2020, 10:01
Публикации: 267 / 4
Здравейте!  :hmmm:
Моля за малко помощ от колеги които са имали подобен казус.
Предоставени са  два болнични листове един след друг от служител на Втори допълнителен договор на 2ч. раб. време.
Първия - от 04.03 до 06. 03 - първичен, причина 26, диагноза J03.9
Втория - от 07.03. до 11. 03 - първичен, причина 26, диагноза J06.9
И двата са от едно и също  медицинско заведение и лекар, причината е една и съща.
. Въпросите са следните:
1. В случая временната неработоспособност е непрекъсната, независимо че е констатирана с два първични болнични листове, и осигурителят дължи възнаграждение само за първите три работни дни от първия болничен лист?
2. Втория болн. лист се явява с продължение на първия въпреки че е издаден като първичен?
2. В Д1
точка 16.А се посочва дни - възнаграждение от работодател - 3 дни
точка 16.1 се посочва - отработени дни с осиг. вноски  - 15
точка 16.2 се посочва - дни във временна неработоспособност с право на обезщетение -  03
точка 16.7 се посочва -  отработени часове 30
#1 | 02.04.2020, 10:08
Публикации: 9297 / 1557
1 да
2 това Вас не Ви интересува. Както е написан - така.
За Д1 - ако правилно сте броили дните, изглежда вярно
#2 | 02.04.2020, 10:25
Публикации: 206 / 45
Здравейте,
                     Преди две години имах два такива случая /като вторите болнични листове бяха от други лечебни заведения но по различно заболяване/. Съответно в софтуера отмятах вторите болнични листове като първични, и той си слагаше по три дни за сметка на работодателя и за двата болнични листа, каквото е правилото... В последствие от РУСО-Благоевград получих писмо с указание да коригирам болничните, като такива с продължение и се наложи да правя корекции и на Декларации Обр. 1 и 6. След разговор със служител там ми беше отговорено, че след като няма прекъсване между двата болнични листа, независимо от факта, че е различна диагноза от различно ЛЗ /и се е получило съвпадение с последователността на датите/ вторият се подава като продължение.

Дано да съм бил полезен.
#3 | 02.04.2020, 11:37
Публикации: 9297 / 1557
Съответно в софтуера отмятах вторите болнични листове като първични,
Проблемът е в счетоводния /ТРЗ/ Ви софтуер. В програмата на НОИ никъде не се отмята дали болничния е първичен или продължение.
#4 | 02.04.2020, 22:45
Публикации: 267 / 4
Много благодаря  за отделеното време! :flowers:
#5 | 03.04.2020, 09:26
Публикации: 206 / 45
Е, то явно и в медицинския софтуер е има бъг, щом като го има като радио бутон и лекарите също отмятат :wink1: Както и да е, важното е че помогнахме на колежката...
#6 | 08.11.2023, 18:29
Публикации: 2116 / 147
Здравейте,
                     Преди две години имах два такива случая /като вторите болнични листове бяха от други лечебни заведения но по различно заболяване/. Съответно в софтуера отмятах вторите болнични листове като първични, и той си слагаше по три дни за сметка на работодателя и за двата болнични листа, каквото е правилото... В последствие от РУСО-Благоевград получих писмо с указание да коригирам болничните, като такива с продължение и се наложи да правя корекции и на Декларации Обр. 1 и 6. След разговор със служител там ми беше отговорено, че след като няма прекъсване между двата болнични листа, независимо от факта, че е различна диагноза от различно ЛЗ /и се е получило съвпадение с последователността на датите/ вторият се подава като продължение.

Дано да съм бил полезен.

И полученото указание противоречи на закона, но Вие го изпълнихте  и не го оспорихте, защото както НОИ не познавате закона. С какво точно да сте бил полезен?
#7 | 09.11.2023, 11:38
Публикации: 206 / 45
И полученото указание противоречи на закона, но Вие го изпълнихте  и не го оспорихте, защото както НОИ не познавате закона. С какво точно да сте бил полезен?

Г-н Трифонов,
                          Бил съм полезен с това, че преди ТРИ години съм споделил на колежка или колега какво се е случило с подобен казус при мен.
                          Вашето поведение във форума е пределно ясно-Вие не се стремите да помогнете, а да демонстрирате "невероятните" си познания в нормотворчеството и някакво превъзходство над питащите :smile1:

                         Факта, че цитирате пост от 20.04.2020г. и то без темата да е подновена към днешна дата, язвително разбира се :good:-няма да си отстъпвате от характера, за мен е свидетелство за твърде много свободно време.
                     
                          Имате познания, ОК... Помагайте ни, но не ни "хранете" постоянно :smile1:... Досадно е!!!

Желая ви хубав ден!!!
#8 | 09.11.2023, 14:47
Публикации: 2116 / 147
Г-н Трифонов,
                          Бил съм полезен с това, че преди ТРИ години съм споделил на колежка или колега какво се е случило с подобен казус при мен.
                          Вашето поведение във форума е пределно ясно-Вие не се стремите да помогнете, а да демонстрирате "невероятните" си познания в нормотворчеството и някакво превъзходство над питащите :smile1:

                         Факта, че цитирате пост от 20.04.2020г. и то без темата да е подновена към днешна дата, язвително разбира се :good:-няма да си отстъпвате от характера, за мен е свидетелство за твърде много свободно време.
                     
                          Имате познания, ОК... Помагайте ни, но не ни "хранете" постоянно :smile1:... Досадно е!!!

Желая ви хубав ден!!!
  Благодаря за обратната връзка! Да, всеки човек, който цени свободното време и има достатъчно мозък ще спечели достатъчно пари, за да бъде свободен има много свободно време. Останалите работят по 14 часа на ден. Вие от кои сте?
#9 | 10.11.2023, 16:51
Публикации: 11932 / 2174
Бих искала да обърна внимание на модератор    и се надявам да има адекватна реакция към системно неуместния и противоречащ на добрия тон език на лицето t.trifonov66.

   Да, всеки човек, който цени свободното време и има достатъчно мозък ще спечели достатъчно пари, за да бъде свободен има много свободно време.

Въпросът тука е не колко му е свободното време,а за какво го използва.
#10 | 13.11.2023, 18:00
Публикации: 2116 / 147
Бих искала да обърна внимание на модератор    и се надявам да има адекватна реакция към системно неуместния и противоречащ на добрия тон език на лицето t.trifonov66.

Въпросът тука е не колко му е свободното време,а за какво го използва.

Да, точно така е, за какво го използва, според ценностната си система. Дали да пие бира или да служи на хората?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група