Обезщетения по чл. 328 ал.1 т.2 КТ при наскоро въведено непълно работно време по чл. 138а, ал. 1 КТ

02.04.2020, 14:34 1930 4

02.04.2020, 14:34
Публикации: 2 / 0
Здравейте, казусът е следния. Моят работодател планира отдавна постепенно закриване на българския офис. За да си спести пълните неустойки за закриване на щата е предприел хитър ход с първоначално въвеждане на непълно работно време 6 часа на ден по чл. 138а, ал. 1 от Кодекса на труда едностранно без предварително съгласуване с представителите на работниците и служителите. Нямаме такива представители.
От другия месец планират уволнения по чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ - съкращаване на щата.
Доколкото чета КТ излиза че работодателят ще ми дължи 1 + евентуално още 1 брутна заплата когато дойде и моят ред. Основното опасение, което имаме с колегите е, че за определяне на тази брутна заплата се гледа предходния месец, а не заплатата по договор, която сме получавали години наред до скоро. Т.е. че ще се гледа едностранно намалената за срок от 3 месеца заплата вместо редовната.
Искам да попитам как се изчислява тази неустойка при уволнения по чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ по време на извънредно положение и временно намалено работно време по чл. 138а, ал. 1 КТ.
Благодаря предварително.
#1 | 02.04.2020, 15:08
Публикации: 9332 / 1567
Доколкото чета КТ излиза че работодателят ще ми дължи 1 + евентуално още 1 брутна заплата когато дойде и моят ред - защо 1+1? Ако си отработите предизвестието, няма обезщетение за неотработено предизвестие. Ще имате право само на една заплата, и то чак след един месец и ако не сте си намерили работа.
за определяне на тази брутна заплата се гледа предходния месец - да, така е. За съжаление ще е по-малката сума. Няма основание за повече.
#2 | 02.04.2020, 15:43
Публикации: 2 / 0
Благодаря за отговора, XXXXX.

Относно първата част - при нас такава е практиката да не се работи след уволнение и се дават 1 + 1 заплати. От необоснован страх да не правим зулуми.

Относно втората част - жалко наистина ако е така, защото една такава вратичка в закона може да се използва от некоректни работодатели като моя - вместо да уволняват директно хората въвеждат непълно работно време на 4 или 6 часа, за да изплащат 1-2 месеца по-късно само 50% или 75% от стандартните обезщетения. И да заплашват хората неофициално, че въпреки това трябва да работят 8 часа, иначе са аут. А реално обемът на работа не е намалял, но това май е за правен форум или адвокат, не тук :)
#3 | 02.04.2020, 16:03
Публикации: 11 / 1
Моето мнение е, че докато работниците не започнат да си търсят правата, некоректните работодатели ще продължават всячески да ощетяват работещите. Само да вмъкна в духа на предходното мнение: при една трудова злополука, станала по време на работа, но във време, което вече не е в "указаното работно", работодателят би могъл да се измъкне от отговорност, дори и да има свидетели на инцидента. И какво следва за работника освен злополуката - допълнителни имуществени и неимуществени вреди, които няма кой да обезщети.
#4 | 02.04.2020, 16:22
Публикации: 2973 / 395
Не работете при такива работадатели и няма да ги насърчавате в практики им.
Да, знам - нямаш избор, няма вариант, обстоятелства, малък град, каквото ли още не... Ако някъде ми плащат за 4 часа, а аз работя по осем, ще направя всичко възможно да се махна. Не го примайте лично, просто си чеша езика :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група