Клас върху трудов стаж

03.04.2020, 23:16 1722 4

03.04.2020, 23:16
Публикации: 45 / 1
Здравейте,става въпрос за следната делема:
Назначавам работник по програма от Бюрото по труда на длъжност -Оперативен счетоводител с изискване за минимум 2 год стаж по длъжността.
Трудовия стаж на лецето е следното:
8год-Счетоводител-касиер
8год-Счетоводител
2.5год-Оперативен счетоводител
При изготвяне на трудовия договор съм писала общ стаж-18.5г,от който 2.5г по изискваната длъжност.начислявам клас върху целия трудов стаж,поради сходност в длъжността на лицето 18г×0.60=10.80%
При представяне на договора в Бюрото по труда,госпожата приемаща документа,каза че  тя не приема клас 10,80%.
При документите за възстановяване на изплатените семи на лицето,които ще ни възстановяват иска да изчислявам  върху  2%.,независимо ,че съм писала 10,80%.
Не мисля ,че е правилно.Незнам трябва ли да променя трудовия договор,защото не съм сигурна ,че съм сгрешила.Четох,търсих и още  повече се обърках.
Нещо с трудовия договор ли съм объркала?
Моля за компетентно мнение
#1 | 04.04.2020, 03:23
Публикации: 4394 / 734
Извън особеностите на тези програми, които не ги знам, аз бих признал 18 години (понеже 18.5 са 18 пълни години). Не знам каква е практическата разлика между трите изброени длъжности. Даже по НКПД "счетоводител" е по-старши по код от "оперативен счетоводител" и е нонсенс да не се признае по-висшата дръжност за стаж за по-нисшата. А счетоводител-касиер не виждам в НКПД-то, значи пак вероятно е счетоводител с допълнение касиер?

Сходните длъжности за целите на ТСПО се определят от работодателя и трябва да ги пише във ВПРЗ. Имате ли такива?

И тези 2% на госпожата - как се получават?
#2 | 04.04.2020, 13:33
Публикации: 45 / 1
Тя признавала стажа само от длъжността -ореративен счетоводител
#3 | 04.04.2020, 15:22
Публикации: 4394 / 734
Лесно ми е да се ежа по форумите, понеже не аз се занимавам с тази госпожа. Ако в програмата няма някакви условия, според които да се изчислява класа, то по отношение на работника и работодателя това е обикновен ТД, подписан на основата на трудовото законодателство и вътрешните правила на работодателя. Както писах горе, ако имате ВПРЗ и ако в тях е казано кои са или как се определят сходните длъжности бих се заяждал и аз. Ако нямате - напишете си набързо.

След като видя условията на програмата, бих направил една извадка от КТ, от наредбата, от ВПРЗ и справка от трудовата книжка и напред. А какво признавала или непризнавала госпожата - това трябва да е написано някъде, иначе става ЕЖК.

Извън въпроса, теоретично, бих признал години и без никакъв трудов стаж по КТ, тъй като е казано "... и професионален опит". Професионален опит се набира и по други начини, освен по трудов договор.
#4 | 04.04.2020, 16:16
Публикации: 364 / 42
"...Извън въпроса, теоретично, бих признал години и без никакъв трудов стаж по КТ, тъй като е казано "... и професионален опит". Професионален опит се набира и по други начини, освен по трудов договор. "
Подкрепям това мнение - може да е по извънтрудово провоотношение, като самоосигуряващо се лице.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група