Болнични за бременност и раждане и смърт на детето

09.04.2020, 16:02 173 1
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

09.04.2020, 16:02
Публикации: 2 / 0
Здравейте, имам следният казус.
Работничка, която е излезла във временна неработоспособност поради бременност и раждане, считано от 27.03, ражда преждевременно детето на 05.04 /определен термин 11.05/.
Към момента все още незная дали детенцето е родено живо и в последствие е починало или се е родило мъртво. Вчера ми пратиха болничния лист за 42-та дни от болницата /05.04-16.05/, който почти изцяло застъпва предходния /27.03-10.05/. Въпросът ми е като подавам последния болничен /за 42-та дни/ трябва ли да отбелязвам в приложението, че детенцето е починало ? Погледнах в приложение 9, раздел ІІ, но там пише само, че е за случаите след 42 ден от раждането.
И другият ми въпрос е, че майката е изявила желание колкото се може по-бързо да се върне на работа. Предполагам, че няма да дочака 16.05, в този случай с какъв документ трябва да й прекъсна болничните до 16.05 ? В смисъл трябва ли някакъв специален документ от доктор или просто подавам промяна в обстоятелствата.
Благодаря на отговорилите ми.
#1 | 09.04.2020, 16:16
Публикации: 1527 / 167
Болничен не може да се прекъсва от работодател.Нямате право да я допускате до работа по време на болничен.
Чл. 28. НМЕ Болничен лист за временна неработоспособност след раждане се издава от датата, на която е станало раждането, като винаги се разрешават 42 дни отпуск независимо от това, дали детето е мъртвородено, починало или е дадено за осиновяване или в детско заведение на пълна държавна издръжка преди изтичането на 42-рия ден от раждането.
Може да погледнете и чл.6, ал.5 от НМЕ.
Скрит текст :
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове