Здравно осигуряване при неплатен отпуск

10.04.2020, 10:58 2032 6

10.04.2020, 10:58
Публикации: 25 / 0
Здравейте!Имам  лице излязло в неплатен отпуск по собствено желание от началото на м.Март до края на м.Май.Аз съм единствен работодател на даденото лице.Въпросното лице не желае да поеме здравните си осигуровки за собствена сметка и съответно не желае да остави определената сума за тях и да се плащат чрез работодателят.Като след изтичане на неплатеният отпуск лицето най-вероятно няма вече да работи при нас и съответно не могат сумите за ЗО  да му се удържат на по - късен етап от бъдещи възнаграждения.Запознах се със Закона за здравното осигуряване - чл.40ал.1т.1Б , но ме интересува ако в лицето на работодател не внеса тези негови здравни осигуровки, то подлежа ли на някакви санкции или наказания в случаят?Някой от Вас сблъсквал ли се е с такъв проблем?
Предварително Ви благодаря!
#1 | 10.04.2020, 11:00
Публикации: 261 / 24
Ако има обезщетение за неползван отпуск, от него може да ги удържите.
#2 | 10.04.2020, 11:05
Публикации: 6668 / 658
Ако имате и други назначени на трудов договор, няма как да се определи на кое лице не са внесени здравните осигуровки. Те ще стоят като задължение на фирмата.
#3 | 10.04.2020, 11:17
Публикации: 9297 / 1557
Ако имате и други назначени на трудов договор, няма как да се определи на кое лице не са внесени здравните осигуровки. Те ще стоят като задължение на фирмата.
Ааа, има как :) Просто не се подава Д1 и не се отразява в Д6.
Няма да коментирам дали и колко е законно.
 
Към питащата: действайте по пътя на убеждението чрез черни прогнози - че ще му прекъснат здравноосигурителните права (след 3 месеца -със сигурност), че ще го глобят от НАП, че не спазва закона и т.н.  Искайте писмена декларация че е запознат с изискванията на чл.40, ал ... от ЗЗО и отказва да ги спазва (от нея няма некаква полза, но звучи респектиращо и стресиращо).
#4 | 10.04.2020, 11:26
Публикации: 25 / 0
Ако имате и други назначени на трудов договор, няма как да се определи на кое лице не са внесени здравните осигуровки. Те ще стоят като задължение на фирмата.
Да имам и други лица на ТД , които в момента работят.
#5 | 10.04.2020, 11:31
Публикации: 25 / 0
Ааа, има как :) Просто не се подава Д1 и не се отразява в Д6.
Няма да коментирам дали и колко е законно.
 
Към питащата: действайте по пътя на убеждението чрез черни прогнози - че ще му прекъснат здравноосигурителните права (след 3 месеца -със сигурност), че ще го глобят от НАП, че не спазва закона и т.н.  Искайте писмена декларация че е запознат с изискванията на чл.40, ал ... от ЗЗО и отказва да ги спазва (от нея няма некаква полза, но звучи респектиращо и стресиращо).
Всеки месец подавам  Д1 и Д6 и смятах да подам  и за него ,съответно  че му прекъсвам осигуряванетоНо се замислям, че тези суми  ще си останат задължение за фирмата, което изобщо не е добре и на него ще текът лихви.Следователно може би най - добре ще е за мен да му ги платя аз, което хич не ми се щеше?!
Благодаря за изчерпателният отговор!
#6 | 10.04.2020, 11:33
Публикации: 25 / 0
благодаря Ви за отговорите! Хубав ден!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група