Последователност при приспадане на осигуровки по ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ

25.04.2020, 14:08 1661 4

25.04.2020, 14:08
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
имам два въпроса, относно попълване на ГДД по чл.50, ще се радвам да споделете мнение:
1.Самоосигуряващо се лице с декларирани доходи в приложение 1 с код 102 - услуга с личен труд, в приложение 2 като ЕТ и приложение 4 - наем. Лицето дължи осигуровки за довнасяне на годишна база, съгласно извършено изравняване и попълнени Таблица 1 и Таблица 2 на образец 2004. В каква последователност следва да бъдат приспаднати осигуровките за довнасяне, имайки предвид различната данъчна ставка на прил.2 - 15%, спрямо другите две приложения 1 и 4 - ставка 10%
2.Самоосигуряващо се лице по чл.40, ал.5 от ЗЗО /безработно/ с получени доходи с код 304 - възнаграждения на изпълнители, по които възложителя не е удържал осигуровки дължи ли ЗО и следва ли да ги включи в Таблица 2 на образец 2004 от ГДД.
#1 | 25.04.2020, 14:41
Публикации: 9297 / 1557
1. Приспадат се на това основание,  на което са внасяни осигуровките и на което е декларирал, че ще се самоосигурява. /по кой ЕИК подава Д1/.
2. Включва ги в Таблица 2 и прави годишноизравняване.  Само за месеците,  през които се осигурява по чл.40, ал.5. Ако е нужно -довнася
#2 | 25.04.2020, 14:56
Публикации: 721 / 96
1. Приспадат се на това основание,  на което са внасяни осигуровките и на което е декларирал, че ще се самоосигурява. /по кой ЕИК подава Д1/.
Това не е вярно.
Приспадат се до изчерпването им, ако има различни доходи независимо от къде се е осигурявало лицето. Въпросът е в каква поредност.
#3 | 25.04.2020, 15:05
Публикации: 2 / 0
Благодаря Ви!
Относно вторият въпрос мнението ми абсолютно съвпада. Макар тези доходи да се изключени от изравняване при "класическото" СОЛ-е, аз също смятам, че подлежат на изравняване за лицата по чл.40, ал.5
Относно първия въпрос, в конкретния случай лицето се самоосигурява по ЕИК на ЕООД, т.е. доходът деклариран в приложение 1, ако приемем че приспаднем осигуровките за довнасяне само от него,  какво се случва ако техният размер е по-голям от декларирания доход с приложение 1. И още нещо в тази посока, как би изглеждала същата ситуация, но при положение, че лицето се осигурява през ЮЛ-като самоосигуряващ се, а в ГДД декларира доход само от ЕТ, тъй като не е получило възнаграждение за извършения труд през ЮЛ-е. Според мен в тази ситуация би следвало да няма пречка лицето да приспадне всички осигуровки - авансово внесени и тези за довнасяне от декларирания доход в приложение 2, независимо че това не е ЕИК-а на осигуряване.
#4 | 25.04.2020, 15:30
Публикации: 9297 / 1557
При по-голям бих го направила както казвате.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група